06 / 12 / 2023

İçişleri Bakanlığı'ından zengin turiste izin: Yatı olana 5 yıl ikâmet!

 İçişleri Bakanlığı'ından zengin turiste izin: Yatı olana 5 yıl ikâmet!

İçişleri Bakanlığı zengin turistleri ülkeye çekmek için çalışma başlattı. Türkiye'ye gelen ya da gelmek isteyen yat sahipleri ve ailelerine 5 yıl geçerli ikâmet vizesi verilecekİçişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye yabancı sermaye ve zengin turistlerin gelmesini sağlamak için başlattığı 5 yıl ikâmet izni çalışmasında önemli bir adım atıldı. Bakanlık, yat turizmi amacıyla Türkiye'ye gelen ya da gelmek isteyen yat sahibine, eşine ve çocuklarına talepleri halinde 5 yıl geçerli ikâmet vizesi verecek. Kişinin yalnızca yat sahibi olduğunu belgelemesi yeterli olacak. Bugüne kadar özellikle Arap ülkeleri, Rusya, Ukrayna gibi Doğu Blok'u ülkelerinden Türkiye'ye gelen turistlere 3 ay ikâmet tezkeresi veriliyordu. İçişleri Bakanlığı, geçen yıl haziran ayında yayımladığı genelge ile turizm amaçlı izni 6 aya çıkarmıştı. Çalışma Türkiye'deki bankalarda en az 3 milyon dolar ve üzerinde hesap açtıran yabancılara 5 yıllık ikâmet tezkeresi verilmesini içeriyor. Projenin hukuki görüşlerin alınmasının ardından 5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkâmet ve Seyahatleri Hakkındaki Kanun'a göre yürürlüğe gireceği belirtiliyor. 


BELGE SINIRI VAR 

Turistik amaçlı ikâmet vizeleri dış temsilciliklerden verilecek. Yat sahinin 5 yıl ikâmet izni alabilmesi için Deniz Turizmi Yönetmeliği'ne göre düzenlenen ve hudut kapısı birimlerince onaylı Seyir İzin Belgesi (Yat Kayıt Belgesi/Transit Log) esas alınacak. Bu belge, anılan yönetmelik gereğince yatla ilgili tüm beyan ve işlemleri içerdiği için başka herhangi bir belge istenilmeyecek.

 

İZNİ YETKİLİ ACENTE ALABİLECEK 

İkâmet izni işlemlerinde yat sahibinin bizzat kendi başvurusu şartı aranmıyor. Yat sahibi veya kaptanın yetkilendireceği gemi acentesi, seyahat acentesi, Deniz Ticaret Odası, deniz turizmi tesisleri görevlileri tarafından yapılan başvuruları işleme alınacak. Ancak ilgili makamlar tarafından düzenlenen ikâmet tezkeresi, sahipleri bizzat görülmek suretiyle teslim edilecek.


SABAH

Geri Dön