İcradan satışlarda patlama yaşanıyor!

İcradan satışlarda patlama yaşanıyor! İcradan satışlarda patlama yaşanıyor!

En çok el konulan gayrimenkul yüzde 34,56’lık artışla bağ, bahçe, zeytin ve fındık tarlaları olurken, bu grubu yüzde 32,26’lık artışla işyeri ve yüzde 30,14’lük artışla fabrikalar takip etti.

Ekonomiyi borçla döndüren iş dünyası ve vatandaş yüksek faize daha fazla dayanamadı. Siyasi gerginlik ve ekonomide dengenin bozulmasıyla birlikte mevcut borcunu ötelemekte zorlananların kapısına bankalar dayandı. Bu yılın ilk yarısında 1316 gayrimenkule daha el koyan bankalar böylece ellerindeki satılık gayrimenkul sayısını 8 bin 5’e çıkardı.


En çok el konulan gayrimenkul yüzde 34,56’lık artışla bağ, bahçe, zeytin ve fındık tarlaları olurken, bu grubu yüzde 32,26’lık artışla işyeri ve yüzde 30,14’lük artışla fabrikalar takip etti. Satışa çıkarılan fabrikaların 10 tanesi İzmir, 6 tanesi Karaman, 5’er tanesi Düzce ve Manisa, 4’er tanesi ise Balıkesir, Bursa, İstan-bul, Kocaeli ve Sakarya’da yer aldı.


Kriz bu kez zengini vurdu


Gayrimenkul icralarında son dönemde yaşanan el koymalarda dikkat çeken önemli bir gelişme de bu yıl el konulan fabrika ve işyeri sayısındaki artış oldu. Geçtiğimiz yıllara göre bu yılın ilk yarısında işadamlarının fabrikalarının yanı sıra turistik tesis, hastane, çiftlik, hamam, besi ahırı, depo, fırın ve düğün salonu gibi birçok işletmesi borca karşılık teminat gösterildi. Ancak işadamı borcunu ödeyemediği için işyerlerine el konularak icra yoluyla satışa çıkarıldı. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz bankacılar son dönemdeki artışı yasal işlemler ve prosedüre bağladı. İcra öncesinde takibin bir yıl önce başladığını belirten uzmanlar, dosyanın bankalara yansımasının ise bir yıl sonraya denk geldiğini aktardılar.

 

İstanbul başı çekti


 İcralık gayrimenkul satışında il bazında sıralama yapıldığında 1254 gayrimenkul icrasıyla İstanbul listenin başında yer aldı. İstanbul’u 669 gayrimenkul icrasıyla Ankara, 661 ile İzmir, 486 ile Antalya ve 370 ile Bursa takip etti. En az gayrimenkul icrasının olduğu iller ise 3’er icra ile Ardahan ve Aksaray’da gözlendi. Bingöl, Hakkâri ve Kars’ta 4’er, Bartın ve Bayburt’ta ise 5’er gayrimenkule el konulup icra yoluyla satışa çıkarıldı.


En düşük ev 38 bin lira


İcradan satılık evler arasında en düşük fiyat 37 bin 440 lira olarak dik­kat çekiyor. Konya Seydi­şehir’de ilana çıkan en ucuz evin ilk ihalesi 29 Ağustos 2014’te yapılacak. İstanbul’da en ucuz ev ise 54 bin lira muhammen bedel ile Eyüp’te bulunuyor. Bu gayrimenkulün ilk ihalesi geçtiğimiz günlerde yapıldı ve alıcı çıkmadı. İkinci ihale ise 6 Ağus­tos’ta yapılacak.


Değerinin yarısına almak mümkün


Açık artırma muhammen bedelin yüzde 50’sine gazete ilanı ve dosya masrafları eklenerek başlıyor. 100 bin liralık bir gayrimenkulün ilk açık artırması 53 bin liradan açılıyor. Daha sonra bu rakam alıcıların değeri artırmaya başlamasıyla yukarı çıkıyor. Ancak kimse değeri artırmaz ve son fiyat veren çıkarsa gayrimenkul uygun fiyata satılır. Kimsenin fiyat vermediği durumda ise ikinci ihale beklenir.


Beklenti daha da artması yönünde


Hukuk Müşaviri Fahri Sadıkoğlu, banka faizlerindeki artışın piyasada oluşturduğu ekonomik krizin sonucunda kredilerini ödemekte zorlanan kredi müşterilerinin icra takiplerinin artarak devam edeceğini aktardı. Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi­nin sevindirici olduğunu ancak bunun artışın önüne geçmede yeterli olmadığını belirten Sadıkoğlu şöyle konuştu: “Türkiye zor bir süreçten geçiyor.


Toplam icralık mal sayısın­da 80 bin rakamına ulaşıldı. Gayrimenkul bunun sadece bir bölümü. Borç her yıl katlandığı için ar­tık faiz düşse de işadamının yeni kredi limitleri bulunmuyor. İcralık işletme­le­rin sa­tın alabilecek ara mal ve ma­mülde zorlanmaları nedeniyle mal üre­ti­mi de durunca var olan pazarlarda kaybediliyor. Hep­si bir­bi­riy­le bağlantılı olan bu sar­malda ister istemez icralık sayısı artıyor.”80 milyon liralık ‘yalı’ da var


İcradan satışa çıkarılan mallar arasında yalı dairesi de bulunuyor. 2012’de Tekstilbank tarafından 10 milyon liralık borca karşılık el konulan Monheim Yalısı’na 68 milyon lira kıymet biçilmiş ve yalı 40 milyon liraya satılmıştı. Ancak yalının sahibi Selahattin Beyazıt, değere itiraz ederek açtığı davayı kazandı. Böylece ilk satış iptal oldu. Yeni satış 80 milyon 318 bin 437 lira üzerinden 25 Tem-muz 2014’te yapılacak. İhale saat 11.30’da İstanbul Anadolu 16. İcra Dairesi tarafından açık artırma suretiyle gerçekleştirilecek.


Bugün