İdealistkent‘teki Abdullah Gül‘ün 2 villası 20 ayda 880 bin YTL prim yaptı

İdealistkent‘teki Abdullah Gül‘ün 2 villası 20 ayda 880 bin YTL prim yaptıCumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çekmeköy'de 410'ar bin YTL ödeyerek satın aldığı 2 villa 20 ayda yüzde 100'den fazla prim yaptı. Projenin ikinci etabında Gül'ün villasının benzerleri 850 bin YTL'den satışa çıkarıldı.


2006 yılı Nisan ayında Çekmeköy'de 410'ar bin YTL'den 820 bin YTL ödeyerek iki villa satın alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün villaları 20 ay gibi kısa sürede 880 bin YTL prim yaptı. Bugün iki villanın değeri 1 milyon 700 bin YTL'ye ulaştı.

Gül Dışişleri Bakanı iken, İstanbul'a geldiğinde kalmak için aldığı evler 250 villa ve 623 apart konut olmak üzere 873 bağımsız bölümden oluşuyor. Konut başına düşen yaklaşık 300 metrekareden fazla ve kişi başına düşen 80 metrekare yeşil alanıyla İstanbul'un en çevreci projesi.

Metro sitesinin önüne geldi

Halen yapımı devam eden Çekmeköy-Üsküdar metrosunun Çekmeköy'deki son durağı, Gül'ün ev aldığı projenin tam önünde. Konutların bulunduğu İdealistkent sitesinde 3 okul bunuyor.

Projede Hayrünnisa Gül'ün kardeşi İbrahim Özyurt'ta 410 in YTL ödeyerek bir villa satın almıştı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin iştiraki Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (Emlak GYO) arazisinde, Hektaş İnşaat'ın yaptığı sitedeki 4 oda 1 salon olan ikiz villaların büyüklüğü 368'er metrekare. Yapımına 2006 yılında başlanan projenin, Abdullah Gül'ün de villarının bulunudğu ilk etabı Mart ayında teslim edilecek.

Bodrum, zemin, normal ve bir de çatı kat olmak üzere toplam 4 katlı villalar 'natamam' (tam bitirilmeden) teslim ediliyor.  Gül ailesinin villayı oturulabilir hale getirmek için en az 500 bin YTL harcama yapması gerekiyor.

İdealistkent projesi, İstanbul'un en çevreci projesi olarak kabul ediliyor. 330 bin metrekare arazi üzerindeki sitenin 231 bin metrekaresi yeşil alan olarak ayrıldı. Kişi başına düşen yeşil alan ise yaklaşık 80 metrekare. Projede 100 bin adet ağaç dikildi.

Projede iki villa arasındaki en yakın mesafe 14 metre. Bu ölçü de sitenin cazibesini artırıyor. Projede 6 bin 500 metrekarelik suni gölet ve havuz da bulunuyor. Ayrıca sosyal tesisler ve spor komplekslerine ilave olarak hipermarket, sauna, restaurant ve showroom'lar yapılıyor.

Projede yer alan konutların şimdiye kadar 430'u satıldı ve 142 milyon YTL cirro yapıldı. Tamamlanma aşamasına gelen konutların satışlarının önümüzdeki aylarda hızlanması bekleniyor.

TEBERNÜŞ KİREÇCİ