10 / 12 / 2022

İdris Güllüce: Türkiye'deki demir ve çeliğin kontrollerini yapacağız!

İdris Güllüce: Türkiye'deki demir ve çeliğin kontrollerini yapacağız!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Sivas’ta katıldığı çalıştayda, Türkiye genelinde demir ve çeliğin kontrollerini yapacaklarını açıkladı. Vali Alim Barut ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Güllüce, anı defterini imzaladı.Bakan Güllüce, “Pazartesi günü Türkiye genelinde demir ve çeliğin, Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri aracılığıyla, merkezimizdeki personellerimiz aracılığıyla kontrollerini yapacağız. Standartları sağlamayan bütün demirleri toplatacağız, üreten firmalara da ceza yazacağız “dedi.


"Betoncular için bir iki hafta önce ikazda bulunmuştum. Şimdi demircilerle ilgili söylüyorum. Pazartesi günü Bakanlığa talimat vereceğim, piyasadaki demirleri kontrol edecekler. Öyle canının istediği gibi, istediği kalitede demir piyasaya süremeyecekler. Kontrol edeceğiz, ola ki inşaat sektörünün standartlarında değilse bu, çünkü her inşaatçının cebinde demirin karbon miktarını, çekme gerilimini ölçen bir cihaz bulundurma mecburiyeti yok. Biz devlet olarak kontrol edeceğiz, sen de yönetici olarak kontrol edip piyasaya süreceksin. Değilse, çok ciddi cezalar vermeyi ve toplatmayı düşünüyorum."


Bakan Güllüce, pazartesi günü Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri ve merkezdeki personelleri aracılığıyla Türkiye genelinde piyasadaki demir ve çeliğin kontrollerini yapacaklarını vurgulayarak, "Standartları sağlamayan bütün demirleri toplatacağız, üreten firmalara da ceza yazacağız. Bunun cezası çok ağır ve basında yayınlayacağız. Bu millete kalitesiz beton satamazsın kardeşim, bu millete gerekli standartları sağlamayan demir üretip piyasaya sunamazsın" ifadesini kullandı.


Bakan Güllüce ilk olarak Sivas Valiliğini ziyaret etti

Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Bakan Güllüce, Sivas Valiliğini de ziyaret etti. Vali Alim Barut ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Güllüce, anı defterini imzaladı.


Sivas'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda mührü olan, akıl, fikir ve emek payı olan bir şehir olduğunu söyleyen Güllüce, "Sivas’ın böyle bir özelliği ve güzelliği var. Sivas’ın gelişmesi, sanayileşmesi, üretimin artması ve ihracatının artması konusunda projeler üretmemiz gerekiyor" diye konuştu.


 

TOKİ Haber
Geri Dön