İlker Aycı: İstanbul Havalimanı inşaatı rekor sürede tamamlandı!

İlker Aycı: İstanbul Havalimanı inşaatı rekor sürede tamamlandı! İlker Aycı: İstanbul Havalimanı inşaatı rekor sürede tamamlandı!

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, İstanbul Havalimanı inşaatının rekor sürede tamamlandığını söyledi.THY'nin İstanbul Havalimanı'ndaki 5 operasyonel tesisinin açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılımıyla yapıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, açılışta konuşan Aycı, tarihi günlerden birini yaşadıklarını ifade ederek, İstanbul Havalimanı'nın dünyadaki havacılığın kalbinin atacağı bir merkez olacağını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesiyle bu önemli yatırımın hayata geçtiğini söyleyen Aycı, "Bu tesisten ne kadar gurur duyulsa az." dedi.

Havalimanı inşaatının rekor sürede tamamlandığını söyleyen İlker Aycı, havalimanı ve THY'nin yeni hizmet binasının yapıldığı yerin inşaata hazır hale gelmesi sürecinde karşılaşılan zorluklara değindi. 

Aycı, "Burada unutulmayacak bir iş yapıldı, muhteşem bir inşaat yapıldı. Eminim ki ve diliyorum ki burada hayırlı, kazançlı, bereketli nice günler, geceler yaşayacağız. 7/24 operasyon yapacağız. Üzerinde hiç güneş batmayacak bir havalimanımız oluyor. Dünyanın dört bir yanına buradan ulaşacağız." diye konuştu.

- "Atatürk Havalimanı'ndakilerden daha büyük bir hangarı burada açıyoruz"

İlker Aycı, THY'nin İstanbul Havalimanı tesislerinin ofislerle beraber 23 bin metrekare, hangarın sadece 18 bin metrekare olduğunu aktararak, "Her iki taraftan da uçak giriş-çıkışına müsait olarak, iki taraftan da açılır-kapanır yapılan Türkiye'deki tek hangardır. Bu açıdan da Atatürk Havalimanı'ndaki hangarlarımızdan bile daha büyük bir hangarı burada açıyoruz." dedi.

Sadece bu binanın yapımı için 55 bin ton demir işlendiğini söyleyen Aycı, burada sıradan bir inşaat yapılmadığını ve burasının sıradan bir hangar olmadığını, aynı anda 7 uçağın burada bakıma alınabildiğini belirtti.

- "Tesislerimizi gelecek 25 yılı planlayacak şekilde yaptık"

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de bu tesislerin ana terminalin hızına ayak uydurduğunu, Atatürk Havalimanı'ndaki terminalin 4 yılda bittiğini, burasının da 202 gün gibi kısa bir sürede, rekor hızla bitirildiğini dile getirdi.

Bu tesis dışında 5 tane de büyük operasyon binası olduğunu söyleyen Ekşi, binayı hızlı bir şekilde kendilerine teslim eden Kalyon Grup yetkililerine teşekkür etti.

Bilal Ekşi, "THY olarak İstanbul Havalimanı'na yakışır şekilde, tesislerimizi önümüzdeki 25 yılı planlayacak şekilde yaptık. Burada oldukça da büyük bir yatırım yapıyoruz. Havacılığın kalbi artık İstanbul'da... Biz de buna yakışır şekilde, tesislerimizi kapasitesiyle beraber yaptık." şeklinde konuştu. 

Burada 3 Mart tarihinde operasyona başladıklarında tüm hazırlıklarını tamamlamış olacaklarını aktaran Ekşi, burasının hat bakım merkezi olacağını, diğer merkezlerinin de hazır olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Bakan Turhan, İlker Aycı, Bilal Ekşi ve diğer yetkililerin katılımıyla tesislerin açılışı gerçekleştirildi.

- 5 operasyonel tesis

THY, mart ayında gerçekleşecek büyük taşınma öncesi, İstanbul Havalimanı'nda 42 bin 399 metrekare oturum alanı üzerinde, toplam 50 bin 379 metrekare kapalı alana sahip 5 operasyonel tesisin açılışını yaptı. Söz konusu 5 tesis; operasyonel olarak ihtiyaç duyulan hat bakım hangarı, hızlı kargo sevk üssü, uçak içi ürünler deposu ve ULD tamir & bakım ve akü şarj tesislerinden meydana geliyor.

Ayrıca, inşası son safhaya ulaşan uydu kargo binası, uydu ikram binası, hava tarafı personel geçiş kapısı, TGS yönetim ve yer hizmetleri teçhizat bakım binası, operasyon merkezi (ekip terminal kısmı) toplam 150 bin metrekare kapalı alana sahip tesisler, büyük taşınma öncesi tamamlanarak hizmete hazır hale gelmiş olacak.

Taşınma sonrası 2. faz tesislerinin inşasına 2019'da da devam edecek olan THY, İstanbul Havalimanı operasyonlarını, tüm fazları tamamlandığında yaklaşık 700 bin metrekare kapalı alana sahip, dünyanın en büyük kampüsünden yapılacak.

Bayrak taşıyıcı hava yoluna ait söz konusu kampüs tamamlandığında, 4 bölgede ana ve uydu binalar olarak isimlendirilen 14 (MRO-uçak bakım hangarları, ana kargo ve uydu kargo binası, ana ikram ve uydu ikram binası, hava tarafı personel geçiş kapısı, TGS yönetim ve yer hizmetleri teçhizat bakım binası, operasyon merkezi ve ekip terminal binası, hat bakım binası, geçici hangar binası, kargo hızlı sevk üssü, uçak içi ikram deposu, ULD tamir atölyesi ve ULD depolama alanı) tesisten meydana gelecek.

THY İstanbul Havalimanı Tesisleri açıldı!