28 / 05 / 2022

İmar affında başvurular ne zaman bitecek?

İmar affında başvurular ne zaman bitecek?

İmar affından yararlanmak isteyen vatandaşlar imar affının ne zaman biteceğini oldukça merak ediyor. Bugüne kadar milyonlarca kişinin yararlandığı uygulamada başvuru süresi iki kez uzatılmıştı. Peki, imar affında son gün ne zaman?Başladığı günden bu yana yaklaşık 10 milyon kişinin başvuru yaptığı imar affında son gün ne zaman merak edilen konular arasında yer alıyor. İmar affı başvurusu yapmak isteyenler bu sürecin ne zaman biteceğini ve başvuruları nasıl yapılacağını araştırıyor.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan “İmar Barışı” düzenlemesinde başvuru süresinin 15 Haziran 2019’a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 15 Haziran 2019’e kadar uzatıldı.

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce yapılan konut ya da iş yerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvurulacak. 

İmar affı için başvurular e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor.