İMSİAD'tan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'ne teknik gezi!

İMSİAD'tan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'ne teknik gezi! İMSİAD'tan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'ne teknik gezi!

İstanbul 3. Köprü inşaatının ardından İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’ne de teknik gezi düzenleyen İMSİAD yönetimi, tekne ile Güney Kulesi, Kuzey Kulesi, Güney Ankraj Bloğu ve Kuzey Ankraj Bloğu’nda devam eden çalışmaları denizden inceledi.İstanbul 3. Köprü inşaatının ardından İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’ne de teknik gezi düzenleyen İMSİAD yönetimi, tekne ile Güney Kulesi, Kuzey Kulesi, Güney Ankraj Bloğu ve Kuzey Ankraj Bloğu’nda devam eden çalışmaları denizden inceledi.


İMSİAD üyeleri teknik gezinin ardından Proje Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu eşliğinde yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu ve Samanlı Tüneli’ni kullanarak, Bursa’ya dönüş yaptılar.


BURSA- Bursa’yı inşa eden müteahhit ve inşaat sanayicilerinin çatı örgütü olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş adamları Derneği (İMSİAD), dünyanın en büyük orta açıklıklı 4’üncü asma köprüsü özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün inşaatına teknik gezi düzenlendi.


İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, Yönetim Kurulu ve üyelerinin katıldıkları gezide, geleceğin müteahhitleri de unutulmadı. Uludağ Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğrencilerinin de götürüldüğü teknik gezide, üyelere Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü adına Proje Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu eşlik etti.


Mescioğlu: Körfez geçişini sağlayacak olan proje Bursa’ya çok büyük katma değer sağlayacak…


Teknik gezi öncesinde açıklamalarda bulunan İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, İMSİAD olarak Üyelerinin ülkemizin mega inşaat projelerine erişimini, hem teknik bilgi çıtasının yükselmesi hem de çeşitlenmesi bakımından son derece önemli gördüklerini belirterek, körfez geçişini sağlayacak projenin Bursa’ya çok büyük katma değer sağlayacağını ifade etti. Mescioğlu, gerçekleştirdikleri bu teknik inceleme gezisinde, birinci ağızdan aldıkları bilgilerin ve köprü ayaklarını denizden botlarla gezmenin inşaat alanında yeni bakış açıları edinebilmek açısından büyük önem teşkil ettiğine işaret ederek, ileriye dönük bu tarz gezilerin süreklilik arz edeceğine vurgu yaptı.


Mescioğlu: Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nde Yerli Firmalar ve Yerli Ürünlerin Damgası Var


İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’ne gerçekleştirdikleri teknik geziyi değerlendirerek: “Herşeyin en iyisine layık olan ülkemizde artık mega inşaat projelerinin yapılıyor olmasıyla ne kadar övünsek, emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin, sektörümüz açısından bize özellikle umut veren yönü ise, yerli firmalar ve yerli ürünlerin böylesi bir mega inşaat projesinde bu denli yoğun bir şekilde tercih edilmesidir. Bilhassa da, bu projede İMSİAD Üyelerimiz’in kıymetli katkılarını görmekten son derece mutlu olduk. Projede İMSİAD Yönetim Kurulu Üyemiz, inşaat elektriği ve elektroniği malzemeleri üreticisi BEMİS Elektirik-Şinasi Güneş’in ürünlerinin tercih edilmiş olması ve yine, Bursa-Yalova arasındaki şantiye mobilizasyonları ile köprü ve otoyol kontrol binasının yapımını Üyemiz ALTAY İnşaat-İlhan Altay’ın üstlenmiş olmasından onur duyduk. İMSİAD’ı ve İMSİAD Üyelerimiz’i daha iyi yerlerde görebilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”


Teknik inceleme gezisinin son bölümünde, Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun 3 bin 510 metre gidiş ve dönüş olmak üzere toplam 7 bin metre uzunluğundaki ülkemizin en uzun otoyol tüneli olan Samanlı Tüneli’nden Bursa’ya dönmelerini değerlendiren İMSİAD Başkanı Mescioğlu, Bursa müteahhitlerinin ilk defa bu teknik gezi ile yeni otobanı kullandığını ve projenin hızla tamamlanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Mescioğlu: Başarılı ve stratejik bir yatırım olduğunu yerinde gördük


Projeyi değerlendiren Başkan Mescioğlu: “Ulaşımın, erişimin gün geçtikçe öneminin arttığı şu günlerde mesafeleri azaltacak böylesi projeler Bursamız’ın geleceği açısından mihenk taşlarıdır. Gerçekleştirdiğimiz bu teknik gezi ile, Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu ile İzmir-Aydın Otoyolu’nu birleştirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi’nin Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturacak derecede başarılı ve stratejik bir yatırım olduğunu, kıymetli İMSİAD Üyelerimiz ve geleceğin müteahhitleri olan Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencileri ile birlikte yerinde görme fırsatı bulduk”.


Dedeoğlu: 1 saat 20 dakikada alınan 90 km’lik mesafe, 6 dakika ve 2682 metreye düşecek…


İnceleme gezisi öncesi Yalova Hersek Burnu’ndaki şantiyede gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili sunum yapan Erdoğan Dedeoğlu, proje kapsamında 1 Asma Köprü, 187 Alt Geçit, 66 Üst Geçit, 84 Köprü, 37 Viyadük, 727 Menfez, 3 Tünel, 26 Kavşak, 16 Servis Alanı ve 10 adet Bakım İşletme Tesisi’nin yapılacağını belirterek, “Yapımı devam eden asmalı köprü tamamlandığında, daha önce Körfez etrafında dolaşılarak 1 saat 20 dakikada alınan 90 km’lik mesafe, 6 dakika ve 2682 metreye düşecek” dedi.


Dedeoğlu: Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada…


Proje kapsamında yapılacak olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, 1550 metre orta açıklığı ve toplam 2682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüler arasında 4. sırada yer alacağını kaydeden Dedeoğlu, inşaat çalışmaları bittiğinde, köprünün kenar açıklıklarının 550 metreyi, kaba yüksekliğinin de 64 metreyi bulacağını belirtti.


Gerçekleştirilen sunumun ardından Güney Ankraj Bloğu’ndaki çalışmaları inceleyen İMSİAD Heyeti, daha sonra bölge müdürlüğüne ait tekne ile denizden Güney Kulesi, Kuzey Kulesi ve Kuzey Ankraj Bloğu’nda devam eden çalışmalarda yerinde incelemelerde bulundular.


İMSİAD Yönetimi, Üyeleri ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğrencileri teknik gezinin ardından Proje Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu eşliğinde yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunu kullanarak, Bursa’ya dönüş yaptılar.


Bursa Haber Gazetesi