İngiltere'de emlak piyasası yükselişe geçti

İngiltere'de emlak piyasası yükselişe geçti

Küresel ekonomik krizle birlikte emlak piyasasında büyük bir durgunluk yaşanan İngiltere'de geçen Mart ayında ev satışlarının yüzde 40 oranında artış gösterdiği belirtildi


Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 40 daha fazla ev satıldığını belirten Gelirler İdaresi yetkilileri, Mart ayında 63 bin ev satışı gerçekleştiğini, bu rakamın Şubat ayında ise 43 bin olduğunu bildirdi. Uzmanlar ise piyasadaki bu hareketlenmenin geçen 18 ay boyunca büyük bir durgunlak yaşanan emlak piyasasının yeniden hareketleneceğinin göstergesi olabileceğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası'nın elindeki onaylanan tutsat kredisi sayısına ait verilerin de aynı artışı doğruladığı ve onaylanan tutsat oranlarının şubat ayından itibaren artış göstermeye başladığına dikkati çektiği bildirildi.

Ev satışlarındaki artışı doğrulayan bir diğer kurum ise Emlak müfettişleri oldu. Ev satışları öncesinde tutsatı veren banka adına konutun verilen krediye uygun şartları taşıyıp taşımadığı konusunda rapor hazırlayan söz konusu kurumun müfettişleri de geçen 5 ayda ev satışlarında düzenli bir artış tespit edildiğini belirtti.

Ancak Tutsat Sağlayıcıları, piyasada kısa sürede güçlü bir toparlanmanın görülmesi ihtimalinin henüz yüksek olmadığını açıkladı. İngiltere'de emlak fiyatlarındaki düşüş ise Halifax ve Nationwide adlı tutsat sağlayıcılarına göre hala devam ediyor. İki kurumun uzmanları ülkede ev fiyatlarının 2007 yılı yazından bu yana yüzde 20 oranında değer kaybettiğini bildiriyor.