29 / 06 / 2022

İnşaat hız kesmedi! İstanbul'un iki yakasında birden projeler yükseliyor!

İnşaat hız kesmedi! İstanbul'un iki yakasında birden projeler yükseliyor!

Gayrimenkul geliştiricileri İstanbul’un iki yakasında da projelerine tam gaz devam ediyor. Şehrin merkezlerinde kentsel dönüşüm öne çıkarken, gelişen alanlarda ise yeni fırsatlar kollanıyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; inşaat sektörü bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 29,4 büyüdü. Satılan konut sayısı 10 ayda 1 milyon 153 bin 610 olarak kayıtlara geçti. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,24'lük artışa işaret ediyor. Yine Yapı istatistiklerine göre Ocak-Eylül döneminde yüzde 57'lik artışla 1 milyon 106 bin 389 konut için yapı ruhsatı verildiği, yüzde 11,6'lık artışla 568 bin 162 konuta da kullanım izni verildiği gözleniyor. Tüm bunlarda İstanbul'un İki yakasında projelerin tam gaz devam ettiğini gözler önüne seriyor. İstanbul Avrupa Yakası, konut geliştiricilerin ilk tercihi olurken. Anadolu yakasında yeni bağlantı yolları metro ve tünel çalışmaları müteahhitler için Kadıköy, Kartal. Maltepe ve Ümraniye bölgelerini cazip kılıyor.

 

EĞİTİMLİ GENÇLER ÇEPERLERİ SEVDİ


İstanbul Avrupa yakasında Beyoğlu, Şişli, Sarıyer, Beşiktaş, Zeytinburnu gibi ilçelerde eski yapı stokunun yenilenmesi sürüyor. Bu yakanın yeni gelişim bölgeleri ise Esenyurt, Sultangazi, Başakşehir, Beylikdüzü, Arnavutköy olarak sıralanıyor. Anadolu Yakası'nın çeperleri ise Çekmeköy-Taşdelen, Kartal-Maltepe. Sancaktepe, Şamandıra olarak işaret ediliyor. Şehrin çeperleri, çalışma hayatına yeni başlamış genç beyaz yakalılar tarafından ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Uzmanlar beyaz yakalı gençlerin şehrin çeperlerinde alım gücüne uygun, aynı zamanda birçok sosyal donatıya sahip markalı konut projelerinden kira Öder gibi ev sahibi olabiliyor. Şehrin her iki yakasındaki çeperlerde benzer metrekare fiyatları gözleniyor. Metrekare birim fiyatları 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor, Özyurtlar İnsaat’ın ve Demir inşaatın Beylikdüzü-Esenyurt asında pek çok projesi yer alıyor. Karden İnşaat'ın Sembol İstanbul projesi de bu bölgede yükseliyor. Anadolu Yakası'nda ise prim potansiyeli yüksek ve satın alma gücü kolay markalı projeler arasında Sur Yapı’nın Lavender ile Muhit Sancaktepe, Sinpaş'ın Köyceğiz ve Aydos Country projeleri öne çıkıyor.

 

LÜKS EVLER CAZİP


Her iki yakada üst gelir grubuna yönelik projeler de yükselmeye devam ediyor, Avrupa Yakası'nda şehrin merkezinde üst gelir grubuna yönelik olarak yapılan projeler arasında Beyoğlu'nda Piyalepasa İstanbul. Zeytinburnu’n-da Büyükyalı İstanbul, Ataköy'de SeaPearl Ataköy bulunuyor. Anadolu Yakası'nda ise lüks konut projelerine daha çok Kadıköy bölgesinde Bağdat Caddesi ve Fikırtepe gibi bölgelerde rastlanıyor. Teknik Yapı'nın Uplife Kadıköy. Sur Yapı'nın Excellence Koşu yolu, Mesa Meskenin Mesa Koz, Nuhoğlu inşaatın Yenitepe Kadıköy, Dekon İnşaat’ın Dekon Suadiye Ametist, Aydoğan İnşaat’ın Aydoğanpark Göztepe gibi projeleri bu tür projelere örnek tekil ediyor.

 

KAĞITHANE BÖLGESİ CANLI


O Avrupa yakasında son dönemlerin yıldız bölgesi Cendere Vadisi. Bu bölge Kağıthane'den başlayıp Seyrantepe'yi içine alan geniş bir alana yayılıyor. Bölgede metrekare fiyatları 3 bin liradan başlayıp projesine ve lokasyonuna göre 20 bin liraya kadar çıkıyor. Emlâkçılar bölgede satışı devam eden projeleri Artaş ve Invest inşaat tarafından inşa edilen ve satışların devam ettiği Vadistanbul, DKY İnşaat'ın DKY On Kağıthane, Nef Kağıthane 03, Sur Yapı'nın Tempo City, Dap Yapı'nın Dap Ofis Vadisi, Ferko İnşaat'ın Ferko Line, Seba inşaat'ın Seba Flats Cendere şeklinde sıralıyor. Zeytinburnu-Topkapı-Ataköy aksı ise metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu yerlerden.Bu aks üzerinde, Özak GYO-Ziylan-Yenigün İnşaat'ın Büyükyalı İstanbul, Cathay Group’un Nivo Ataköy, Nef-İŞ GYO'nun İnistanbul, projeler bulunuyor.


KURTKÖY GERÇEĞİ


O Havaalanı, teknopark ve sanayiye olan yakınlık Anadolu yakasında Kurtköy'ün yıldızını parlattı. Hızlı Tren istasyonu, Pendik-Kartal-Tuzla feribot iskeleleri, Pendik Marina, metro hatları, Osmangazi Köprüsü, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi gibi pek çok önemli aksı barındıran Kurt-köy-Pendik hattı önemli bir yatırım merkezi oldu. Bölgede metrekare başlangıç fiyatları 4 bin liraya yaklaştı. Bölgede proje geliştiren firmalar ise Yeşilyurt İnşaat, Lens Yapı, Erguvan İnşaat, Demirbaş Yapı, Başarır İnşaat, Okkalar İnşaat ve İnsay Yapı.