İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!

İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!

Ağustos ayına ait konut satış istatistikleri bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı.Konuyla ilgili Özyurtlar Holding, Cihan İnşaat, 216 Yapı, İnsay Yapı, Bahaş Holding, Denge Yapı, Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanları görüşlerini açıkladı.
Ağustos ayına ait konut satış istatistikleri bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında  artarak 120 bin 198 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18 bin 696 konut satışı ve yüzde 15,6 ile en yüksek paya  sahip oldu. 


Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 artarak 1 684 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ağustos 2017’de ilk sırayı 524 konut satışı ile İstanbul aldı.

 

Konuyla ilgili Özyurtlar Holding, Cihan İnşaat, 216 Yapı, İnsay Yapı, Bahaş Holding, Denge Yapı, Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanları görüşlerini açıkladı. 

 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:


İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!

“Devlet desteğinin devam etmesi önemli”

Ağustos ayında konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7’lik artışla 120 bin 198 adede yükselmiş olması, sektördeki canlılığın devam ettiğinin göstergesi. Birbirini izleyen aylarda gelen artış rakamları bizlere moral vermeye devam ediyor. Bu artış trendinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini, 2017’nin sektör açısından başarıyla tamamlanacağını söyleyebiliriz. Konutun güvenli bir yatırım aracı olmasının yanında, devletin sektöre verdiği desteğin de bu sonuçların ortayla çıkmasındaki etkisi çok büyük. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %11,4 artması, sektöre yabancı ilgisinin de sürdüğünü gösteriyor. Bu desteğin devam etmesi halinde yerli ve yabancı yatırımcı açısından, bir yatırım aracı olarak konutun cazibesinin ve ekonomideki büyümeye katkısının önümüzdeki süreçte de artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala: 


İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!


“Sektör ekonomiyi büyütmeye devam edecek”


TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayına yönelik verilere göre, yatırımcı ilgisi ve güveni devam ediyor. Sektör açısından en temel konuyu bu güvenin sürdürülebilirliği oluşturuyor. Verilere göre geçen yılın aynı ayına göre satışlarda yüzde 4,7’lik artış var ve toplam satışlar da 120 bini aşmış durumda. Konut satışlarındaki artışın önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngörüyoruz. Yerli ve yabancı açısından düşünürsek sektörümüz kazanç ve güven açısından hala çok cazip. Gerek ilk konut satışları gerekse yabancıya satış oranlarındaki artıştan da bunun görebiliyoruz. Mevcut istikrarın devamıyla sektörün ekonomiye olan katkısının hız kesmeyeceğini, bu katkının önümüzdeki süreçte daha da artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.       


216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:


İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!


“Konut hala en kazançlı yatırım aracı”

TÜİK tarafından Ağustos ayı konut satışlarına yönelik açıklanan rakamlar, sektördeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Ağustos ayındaki konut satış rakamlarının artması sektörümüzün ekonomideki lokomotif sektör olma niteliğini koruduğunun da bir göstergesi. Aylık oranlara bakılmaksızın 2017 tamamının sektör ve yatırımcı için parlak bir yıl olarak tamamlanacağını şimdiden söyleyebiliriz. 2017’nin tamamındaki yükseliş hem yatırımcılarımız hem de gayrimenkul sektörünün aktörleri olan bizler açısından geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan bir durum. Hem ilk satış hem de ikinci satış oranlarına baktığımızda gayrimenkulün, Türkiye’de hala en önemli ve en kazançlı yatırım aracı olarak tahtını koruduğunu söyleyebiliriz. Böyle de yeni artış oranlarıyla yükselerek devam edeceğini öngörüyoruz. 


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:


İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!


“Yatırımcı güveni devam ediyor”

TÜİK tarafından açıklanan 2017 Ağustos ayı konut satış rakamları, sektördeki büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ağustos ayında 120 bin 198’e ulaştı. Bu durum konutun bir yatırım aracı olarak hala en önemli tercih sebebi olduğunu gösteriyor. Yılın geride kalan aylarındaki rakamları göz önüne aldığımızda sektörün yılbaşından bu yana sürekli bir büyüme içinde olduğunu görüyoruz. Yerli ve yabancı yatırımcının sektöre olan güveni artarak sürüyor. Bu bizler için olduğu kadar ülke ekonomisindeki istikrarın da bir göstergesi olarak önemli. Devletin sektör için sağladığı önemli desteğin devamı halinde sektörün hızlı büyümesini devam ettireceğinden eminiz. 


Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır:

İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!


“2017’yi büyümeyle tamamlayacağız”

TÜİK’in açıkladığı veriler, yıl boyunca konut satışlarındaki artışın devamının gösterir nitelikte. Sektörün büyümesinde ve konut satışlarındaki artışta devlet desteğinin de çok önemli bir katkısı oldu. Bir yandan sektör büyürken beraberinde ekonomiyi de büyüttü. Bu veriler, bu sürecin devam ettiğini gösteriyor. Yüzde 4,7’lik artış konutun hala en güvenilir yatırım aracı olduğunu ortaya koyuyor. Oranlarda zaman zaman dalgalanma yaşansa da bu artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz. Sektör olarak potansiyelimiz büyük, yatırımcının sektöre güveni ve inancı da büyük. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bu potansiyeli daha yüksek oranlarla ortaya koyabileceğimize inanıyorum. Yılın tamamını baz aldığımızda; 2017’yi başarılı bir yıl olarak, toplamda güzel bir büyüme oranıyla tamamlayacağımızdan eminiz. Abdullah Bayram- Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:


İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!


“Mevsimsel durgunluk aşıldı, üretime devam zamanı” 


Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında  artarak 120 bin 198 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18 bin 696 konut satışı ve yüzde 15,6 ile en yüksek payı aldı. Mevcut durum bize gayrimenkul sektörünün tekrar canlanmaya başladığını gösteriyor.. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörü dönemsel düşüşlere göre değerlendirilmemeli. Konut sektöründe asıl hareketlenmeyi ekim-kasım-aralık aylarında görmeye başlayacağız. Düzenlenecek kampanya ve desteklerle ertelenen beklemeye geçen taleplerin daha yoğunluk kazanmasını bekliyoruz. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edecektir.Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Koçer:,

İnşaat patronları Ağustos ayı konut satışlarını değerlendirdi!


“Sektördeki canlılık devam ediyor”

Türkiye genelinde konut satışlarında Ağustos ayındaki bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan artış, sektöre olan ilginin devamı niteliğinde. Sektör olarak yıl boyunca yakaladığımız oranlara baktığımızda, sektörün Türkiye ekonomisine katkısının artarak devam ettiğini görüyoruz. Konut satışlarının Ağustos’ta 120 binin üzerine çıkması bizler için sevindirici bir durum. Aylara göre dalgalanmaların yaşanması normal, ancak yılın tamamını göz önüne alarak değerlendirme yapmamız gerekiyor. İlk satış oranlarının Ağustos’ta 56 bini aşması ve toplam satışlar içinde yüzde 47’lik bir orana ulaşması, sektördeki canlılığın devam edeceğini gösteriyor. Yabancıya satıştaki yüzde 11,4’lük artışla da yabancı ilgisinin devam edeceğini görüyoruz.