İnşaat sektörü hareketleniyor!

İnşaat sektörü hareketleniyor!THBB tarafından “Hazır Beton Endeksi” 2020 Mayıs Ayı Raporu açıklandı. Rapora göre, beklenti yükselirken güven endeksi de yükseldi. Bu yükseliş sektörün toparlanacağına işaret etti...


Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmelerin değerlendirilip analiz edildiği “Hazır Beton Endeksi” 2020 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. 

Mayıs ayında, inşaat faaliyetleri koronavirüsü salgını sebebiyle düşük seviyede devam ederken normalleşmeye dönük takvim ile birlikte endeks, önümüzdeki aylara yönelik beklentinin önemli oranda artığını gözler önüne serdi. Beklentideki bu yükselişin yanında Güven Endeksi de kısmi bir yükselme sürecine başladı. 

İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra hızlı bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili olan bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyuyor.

İnşaat sektörü hareketleniyor!

Rapora göre Nisan ayında faaliyette gerçekleşen daralma mayıs ayında da sürerken Güven Endeksi’nin kısmi bir yükselme sürecine girdiği belirtildi. 

Beklenti Endeksi’nde önceki yılın aynı ayına göre de ciddi bir artış yaşandı. Normalleşme takvimi ile birlikte ekonomi genelinde ve inşaat sektöründe toparlanmanın başlayacağına ilişkin beklenti, endeksin yükselmesine sebep oldu. Henüz düşük düzeyde olmakla beraber sektörün güveninde de yükselişler yaşanmakta. Bunlara rağmen koronavirüsü salgını sebebiyle faaliyetteki düşük seviye, Mayıs'ta da sürdü.

“Gayrimenkul sektörünü canlandırmak üzere başlatılan kampanyanın sektöre can suyu olacağına inanıyoruz.”

Raporun sonuçlarına ilişkin konuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık: 

"Normalleşmeye dönük takvim ile birlikte önümüzdeki aylara yönelik beklentimiz önemli oranda arttı. Beklentimizdeki bu yükselişin yanında Güven Endeksi de kısmi bir yükselme sürecine girdi. Bu beklenti ve güven düzeyinin ise mayıs ayında henüz faaliyetlerimize yansımadığını görüyoruz" diye konuştu.

İnşaat sektörü hareketleniyor!

Kamu bankalarının açıkladığı yeni kredi paketleriyle ilgili olarak Yavuz Işık, “Normalleşmenin beklenen trendinde devam etmesi, istihdam ve gelir yaratmada beklenen ivmenin ortaya çıkması durumunda yılın ikinci yarısında düşük faizin inşaat ve dolayısıyla hazır beton sektörüne olumlu katkısının olmasını bekliyoruz. Kamu bankalarının açıkladığı yeni kredi paketleri ile birlikte kredili satışlarda bir hızlanma görülüyor. Gayrimenkul sektörünü canlandırmak üzere başlatılan kampanyanın sektöre can suyu olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

İnşaat maliyet endeksi Nisan'da yüzde 6,14 arttı!