09 / 08 / 2022

İnşaat sektörü konut kredisi faiz indiriminden memnun!

İnşaat sektörü konut kredisi faiz indiriminden memnun!

Merkez Bankası faiz kararları sonrasında kamu bankaları konut kredisi faizlerinde indirim yaptı. İnşaat sektörü alınan bu faiz indirim kararından oldukça memnun. Kamu bankaları Merkez Bankası'nı (TCMB) kararı sonrasında ticari ve konut kredi faiz oranlarında indirime gerçekleştirdi. Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre; konut kredilerinde sadece sıfır konutlar için uygulanan faiz indirildi. İkinci el konutlar ise aynı oranda kaldı. Buna göre kamu bankaları sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1.20'ye (yıllık yüzde 14.4), 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.29'a (yıllık 15.48) indirdi. İkinci el konut kredisi faizi ise aylık yüzde 1.29 olarak aynı olduk Ticari kredi faizleri ise yıllık yüzde 14.50-15.75 civarında oldu. Ancak konut kredi faiz oranlarında indirime yapılsa da  istenilen hareketlilik yaşanmadığı gibi ev fiyatlarındaki zamlar da fiyatları ulaşılamaz noktalara geldi. 

İnşaat sektörü konut kredisi faiz indiriminden memnun!

İnşaat sektörünün bu gelişmeden mutlu olduğunu söyleyen ekonomist Emrah Lafçı, “İnşaat maliyetleri çok artmıştı ve üretim zorlaşmıştı. Daha önceki gibi yine inşaat sektörünün imdadına yetişildi” yorumunu yaptı. “Amaç müteahhitleri kollamak, yeni ev satılsın batık kredileri kurtulsun” diyen ekonomist Erol Taşdelen ise “Biraz hareketlenme başlayınca müteahhit konut fiyatını artırıyor, o zaman da alıcı faiz avantajını kaybediyor. Örneğin son indirim 250 bin liralık kredide 19 bin 819 TL avantaj sağlıyor ama müteahhit fiyatı 20 bin TL artırınca o avantaj ortadan kalkıyor” dedi.

İnşaat sektörü konut kredisi faiz indiriminden memnun!

“İhtiyaç ve kredi kartı faizlerini düşürün”

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Konut kredisi faiz oranları düşürülmüş. Eğer vatandaşı faiz belasından gerçekten kurtarmak istiyorsanız, ihtiyaç ve kredi kartı faiz oranlarını indirin” dedi. Asıl mağduriyetin orada yaşandığına dikkati çeken Karatepe, “Milyonlarca insanın 640 milyar lira ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcu var ve artmaya devam ediyor. Asıl katkı bu şekilde sağlanır. 20 bin konut daha satılır beklentisi ile yapılan indirimin toplumsal faydası yoktur” ifadelerine kullandı. 

 

Kamu bankaları kredi faiz oranlarını düşürdü.

Yorumu: Düşürse ne olacak ki? Sonuçta eve de arabaya da gelen zam düşen faizden çok daha fazla. Olan vatandaşa oluyor.

— Tebernüş Kireçci (@TebernKireci1) November 19, 2021

 

Sıfır konuta faiz indiriminin tüm detayları!