18 / 08 / 2022

İnşaat sektöründe dalgalanma azaldı!

İnşaat sektöründe dalgalanma azaldı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan “Hazır Beton Endeksi” 2021 Mayıs Ayı Raporu’na göre, inşaat sektöründe dalgalanma azaldı.Merakla beklenen Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi Mayıs ayı raporu açıklandı. Açıklanan rapor masaya yatırıldığında inşaat sektöründe dalgalanma azaldığı görüldü.le T

Merakla beklenen sonuçlara göre, endekslerin tamamının eşik değere çok yakın şekilde hareket etmesi, sektörde olumlu veya olumsuz yönde hareketin azaldığına değiniliyor. 2021 Mayıs'ta faaliyet düzeyinin gerilemesiyle beraber beklentilerin yükselmesi, izleyen aylarda faaliyette yükselme ihtimalini getiriyor.

İnşaat sektöründe dalgalanma azaldı!

Resmen açıklanan Hazır Beton Endeksi Mayıs Ayı Raporu verilerine göre mayıs ayında bütün endeksler, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün de etkilerinin görüldüğü 2020'ni mayıs ayına oranla yüksek görünüyor. Raporda 2020 yılına göre artışın en yüksek olduğu Faaliyet Endeksi’nin Mayıs'ta eşik değerin altında kalmasına da değiniliyor. Beklentinin geçen seneye oranla sınırlı düzeyde yüksek kalması ve Güven Endeksi’nin tam eşik değerde kalması ile beraber masaya yatırıldığında, Mayıs 2021'de açıklanan göstergelerin istenilen düzeyde oluşmadığı görülüyor.

İnşaat faaliyetlerinde de yükselmeler bekleniyor

Açıklanan rapor sonuçlarıyla ilgili konuşan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Güven Endeksi’nin eşik değerde kalması uzun dönemli toparlanma için henüz şartların oluşmadığını göstermektedir. Mayıs ayında faaliyet düzeyinin gerilemesiyle birlikte beklentinin yükselmesi, takip eden aylarda faaliyette yükselme ihtimalini beraberinde getirmektedir.” diye konuştu.

İnşaat sektöründe dalgalanma azaldı!

İnşaatta hareket başladı

Yavuz Işık, “Türkiye ekonomisi, 2021 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir büyüme performansıyla yüzde 7 büyüme kaydetti. Beklentiler Türkiye'nin yüzde 6,5 civarı büyüyeceği yönündeydi. Faaliyetler bazında incelendiğinde, tüm iktisadi faaliyetlerin, geçen yıla kıyasla pozitif yönlü hareket ettiği anlaşılmaktadır. Hiç kuşkusuz Türkiye ekonomisi açısından bu çok önemli bir başarıdır ancak diğer yandan, sektörler içinde, zincirlenmiş hacim endeksi olarak en düşük iki büyüme %2,4 ile gayrimenkul faaliyetleri ve %2,8 ile inşaatta görülmektedir. Daha da ilginç olanı, geçen yılın ilk çeyreğinde bütün sektörler içinde küçülen (-%2,8) yegâne sektör inşaattı. Yani baz etkisi ile bu yıl inşaatın diğer sektörlere kıyasla çok daha yüksek oranda büyümesi gerekirken ne yazık ki inşaatta bu gerçekleşmemiştir. İkinci çeyreğin geride bıraktığımız iki ayında inşaatta hissedilir bir hareketten bahsedilememektedir. Bir yandan yüksek faiz ile birlikte artan finansman maliyeti diğer yandan döviz kurundaki artışa bağlı ithal girdi maliyetlerindeki artışlar karşısında inşaat sektörü ivme kazanamamaktadır. ” şeklinde konuştu.

İnşaat malzemelerinde zam fırtınası!