İnşaat sektöründe istihdam için milat niteliğinde adım atıldı!

İnşaat sektöründe istihdam için milat niteliğinde adım atıldı!İNTES Başkanı Koloğlu: "Sektörde nitelikli işgücü istihdamı için milat niteliğinde adımlar atıldı" dedi. Koloğlu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u değerlendirdi.


Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'ndaki değişikliklerle ilgili, "Değişiklikler, nitelikli iş gücü istihdamı teşvik ederek, iş kazalarının azaltılmasını ve verimliliğin artırılmasını hedefleyen düzenlemeler getirdi. Sektörde nitelikli işgücü istihdamı için milat niteliğinde adımlar atıldı" ifadelerini kullandı. 


Koloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Nisan'da yürürlüğe giren "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u değerlendirdi.


Söz konusu kanunla nitelikli iş gücü istihdamının teşvik edilmesi, iş kazalarının azaltılması ve verimliliğin artırılmasını hedefleyen düzenlemeler yapıldığını belirten Koloğlu, "Sektörde nitelikli iş gücü istihdamı için milat niteliğinde adımlar atıldı" dedi.  


Hükümetin, rekabetçi iş gücünün yaratılmasına duyulan ihtiyacın giderilmesi konusunda ciddi adımlar attığına işaret eden Koloğlu, kanun değişikliğiyle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin çalıştırılamayacağının hükme bağlandığını ifade etti. 


Bu mesleklerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanacak tebliğ ile belirleneceğini belirten Koloğlu, tebliğin yayım tarihini izleyen 12 ay sonrasında ise söz konusu hükümlere aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 500 lira idari para cezası verileceğini kaydetti. 


Uygulamanın yaygınlaştırılması için teşvik getirildiğini belirten Koloğlu, İşsizlik Sigortası Kanunu'ndaki düzenlemeyle Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti İşsizlik Fonu'dan karşılanacağını hatırlattı.  


 


- "İnsan hayatı her türlü değerin üzerinde"

İNTES Türkiye Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezinin (İNTES MYM) yeni sürece hazırlıklı olduğunu belirten Koloğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 


 "Sınav ve belgelendirme kuruluşumuz İNTES MYM, bu süreçten sonra çok daha etkin ve hızlı çalışacak ve belgeli iş gücünün ülke genelinde yaygınlaşması için yoğun çaba harcayacaktır. İnsan hayatı her türlü değerin üzerindedir. Bu gelişmenin, bilinçsizlik ve bilgi yetersizliği nedeniyle yaşanan iş kazalarının önünün alınması açısından çok önemli bir adım olacağına inanıyorum."


Düzenlemenin ardından yayımlanacak tebliğle sektörde kalıcı çalışmak isteyenlerin vakit kaybetmeden mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerektiğine dikkati çeken Koloğlu, İNTES MYM'nin konuya ilişkin tüm çalışmalarını tamamladığını bildirdi.


Geçen yıl önemli iş kazalarının yaşanması nedeniyle kamuoyunun dikkatinin bu konuya yöneldiğini ifade eden Koloğlu, düzenlemeyle iş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenlere yönelik cezalar getirildiğini belirtti. 


Tepki yasalarının sektöre zarar verebileceğinin altını çizen Koloğlu, durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceğini, para cezalarının da oldukça ağır olduğunu kaydetti. 


Açıklamada, gerekli mesleki yeterliliğe haiz ve belge almaya hak kazanan adaylara İNTES MYM tarafından Türk Akreditasyon Kurumu veya MYK logolu ve ortaklaşa onaylanmış "Mesleki Yeterlilik Belgesi" verildiği, İNTES MYM'den akredite belge almak isteyenlerin "www.intesmym.org.tr" internet adresinden başvurularını yapabilecekleri belirtildi. 


AA