Çukurova Balkon

İntema risklere rağmen yüzde 18 büyüme hedefi koydu!

İntema risklere rağmen yüzde 18 büyüme hedefi koydu! İntema risklere rağmen yüzde 18 büyüme hedefi koydu!

Seçim, kentsel dönüşüm ve dolardaki artış nedeniyle yıla önemli riskler ile giren İntema, tüm bu risklere rağmen yüzde 18 büyüme hedefi koydu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İntema, bu yıl yaşanan risklere rağmen yıl sonunda yüzde 15-18 aralığındaki büyüme hedefini koruyor. Yıl içinde perakende satışlardaki gücünü artırmaya hazırlanan firma, toplu işlerde ise büyük konut projelerinin yanında kentsel dönüşüm çalışmalarını da göz önünde bulundurarak orta ölçekli konut projelerinde fırsatları değerlendirecek. Gültekinler Grup tarafından Mersin'deki 3. mağazalarının açılışı neden ile düzenlenen etkinlikte konuşan İntema Genel Müdürü Eser Ersoy, Gültekinler Grup'u VitrA-Artema ailesine dahil etmekten memnuniyet duyduklarını söyledi. 


Geçen yıl olduğu gibi bu yıla da inşaat sektörünün önemli risklerle başladığım anlatan Eser Ersoy, yapı grubundaki ürünleri perakende satışlar ve konut projelerinin satışlarının yakından ilgilendirdiğini belirterek, "2014'te konut satışları seçim dönemine kadar yüzde 20'lere varan önemli bir küçülme gösterdi. Bu nedenle bizim sektörümüzle ilgili de kötü sinyaller vardı. Ancak seçim sonrası bankaların ve konut proje sahiplerinin kampanyalarıyla Ağustos'tan itibaren ciddi bir hareket geldi ve konut satışları yüzde 2025 arası artınca sene sonunda Türkiye'de bir önceki yılla aynı sayıda konut satışı gerçekleşti. Bu yıl da kötü sinyaller var ama yü sonunda toparlanma olabilir" dedi. 2015'e geçen yüa benzer bir tabloyla başladıklarına dikkat çeken Eser Ersoy, yine bir seçim dönemi olduğunu ve durgunluk yaşandığını söyledi. Hükümetin ev alımlarını destekleyici çalışmalar yürütmesine rağmen banka konut kredilerinin faizlerinin halen çok yüksek olduğunu kaydeden Ersoy, "Bu ülkede faizler 0,65'leri görmüştü. Şu anda da 0,75 bandına inmeli ki hareket gelsin" ifadelerini kullandı. 

Konut pazarındaki bir diğer risk olarak dolardaki artışı gösteren Ersoy, doların 3 TL'yi bulacağı söylentileri nedeniyle yatırım için konut alımı yerine dolar alımının tercih edilebildiğini anlattı. 


Bu durumun konut satışlarını yavaşlatacak bir risk olarak görülebileceğine dikkat çeken Ersoy, "Son olarak kentsel dönüşüme giren bölgelerde dönüşüm beklentisi de insanların evlerini yenileme hızlarını düşürmeye başladı. Bunlar da yapı sektöründeki perakende satışın azalmasına sebep oluyor" değerlendirmesini yaptı. 


"Hedefte İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu var" 


İntema olarak bu sıkıntıların önüne geçebilmek adına çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Eser Ersoy, perakende satışlarını artırmaya yönelik organizasyonlar yaptıklarını söyledi. Mevcut iş hacimleri içindeki perakende satışların payını yüzde 65'lerden yüzde 70'lere taşıyacaklarını dile getiren Ersoy, bunu da bayi sayılarını artırarak değü, bayilerinin kalitesini, niteliğini artırarak gerçekleştireceklerini söyledi. Toplu işlerde ise büyük konut projeleri yanında kentsel dönüşümü de göz önünde bulundurarak orta ölçekli konut projelerindeki takiplerini artıracaklarını dile getiren Ersoy, bu çalışmaların sonucunda da geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 18 büyüme gerçekleştirmeyi hedeflediklerini anlattı. Hedef pazarlarının özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olduğunu vurguladı. 


Eser Ersoy, yapı sektöründeki en önemli farklarının VitrA, Artema, Villeroy&Boch, Burgbad, İntema Mutfak ve Bulthaup markaları ile banyo ürünlerinden, yer ve duvar karolarına, banyo mobilyalarından, banyo ve mutfak armatürlerine ve mutfak mobilyalarına kadar müşterilerine geniş bir yelpaze sunabilmeleri ve komple çözüm sağlamaları olduğunu belirtti. 


Her üründe yenilikçi ve teknolojik ürünleri pazara sunmaya özen gösterdiklerine de değinen Eser Ersoy. özellikle banyoda dünya ölçeğindeki önemli üreticilerden biri olduklarını ifade etti. Dünya ölçeğinde üretici olmanın da önemli bir bilgi birikimi getirdiğini kaydeden Ersoy, "Bu nedenle sektöre yenilikler kazandırabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de kanalsız tuvalet olarak adlandırılan Rimex klozetimiz. Sektörde öncü bir ürün oldu ve ses getirdi. 

2016'da da banyo grubuna yönelik yeni yatırımlarımız olacak" dedi. 


Dünya