12 / 08 / 2022

İSPARK: Araç alırken otopark borcuna dikkat!

İSPARK: Araç alırken otopark borcuna dikkat!

Araç alım ve satımında vergi ve trafik borcu ödenmeden yapılamayan işlemlere otopark borçları da eklendi. İSPARK'tan yapılan açıklamada, ödenmeyen otopark ücretleri yapılan işlemlerde sürücülerin karşısına çıktığına dikkat çekildi.İSPARK'tan konuya ilişkin yapılan açıklamada, kent genelinde  otoparkları kullanan sürücülerin herhangi bir nedenle ödemediği ya da zaman  aşımından kaynaklanan otopark ücretlerinin büyük sorun oluşturduğu, borçlar  plakaya yansıdığından sıfır ve ikinci el araçlarda otopark borcuyla karşılaşmamak  için vatandaşların aldıkları aracın plakasını sorgulatmaları gerektiği aktarıldı.


Sıfır ve ikinci el araçlar için noterde satış işlemi yapılmak  istendiğinde geçmiş vergi ve trafik borçları ödenmeden devir yapılamadığı  hatırlatılan açıklamada, İSPARK borçları sistemde görülmediğinden üzerinde  otopark borcu olan araçların satış işlemi yapılabildiği, aracın yeni sahibinin de  eski otopark borçlarıyla karşılaşabildiğine dikkat çekildi.


Açıklamada, sürücülerin herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için  satın almak istedikleri aracın geçmiş otopark borcunu İSPARK web sayfası  üzerinden öğrenmeleri ve plakada gözüken otopark borçlarının İSPARK'a ödenmesi  gerektiği ifade edildi.


50 bin aracın otopark borcu bulunuyor


İSPARK'ın  ücret ödemeden otoparklarını kullanan sürücülerden yasal  yolla ücretlerini tahsil ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer  verildi:


"Otopark borcu bulunan sürücülere önce ödemesi konusunda ihtarda  bulunuluyor. Bu sürenin geçmesi durumunda ise icra takibi başlatılıyor. Yaklaşık  4 milyon aracın bulunduğu İstanbul'da 50 bin aracın otopark borcu bulunuyor. Araç  plakaları İSPARK'tan kontrol edildiğine 5 lira ile 2 bin lira arasında plakaya  yansımış ve ödenmemiş ücretler tespit ediliyor.


Vatandaşlar herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için satın almak  istedikleri aracın geçmiş otopark borcunun İSPARK web sayfası üzerinden öğrenmesi  gerekiyor. İSPARK, bu ücretleri tahsil ederek kamu alacaklarını tahsil etmek ve  yeni araç alan sürücülerin mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla hukuki  prosedürlerin uyguladığı da dile getirdi. İSPARK, vatandaşların satın aldıkları  araçların geçmiş döneme ait park borcu bulunması halinde ise borcun, o dönem  aracın ruhsat sahibinden tahsil edileceğini açıkladı. Bu işlemin yapılabilmesi  için de sürücülerin kısa zamanda İSPARK'a başvuruda bulunmaları gerekiyor."