Isparta'daki binalar yaşanabilir hale getirilmeli!

Isparta'daki binalar yaşanabilir hale getirilmeli!

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Göçer, Isparta’daki kentsel dönüşüm sürecini değerlendirdi. Göçer: ‘’Herkes önce can güvenliğini düşünmeli. Binaların yaşanılabilir bir hale gelmesi gerekiyor. Maddiyatın ikinci planda kalması lazım” diye konuştu.İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Göçer, kentsel dönüşüm sürecinin rantsal dönüşüm sürecine dönüşmemesi gerektiğine işaret ederek, ‘’Herkes önce can güvenliğini düşünmeli. Binaların yaşanılabilir bir hale gelmesi gerekiyor. Maddiyatın ikinci planda kalması lazım” diye konuştu.


İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Göçer, Isparta’daki kentsel dönüşüm sürecini değerlendirdi. Bugüne kadar ilimizde yapılan testler sonucu bazı binaların güçlü olmadığının ortaya çıktığını ifade eden Göçer, ‘’Bu binaların yaşanabilir bir yer haline getirilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümün halkın menfaatlerine uygun olarak yapılması gerekiyor. İlla bir verdik 2 alacağız diye bir rant kapısı gibi görülürse devlet de bunun önünde geçme noktasında bir takım yaptırımlar uygulamak zorunda. Kanun bir takım yaptırımlarla bu işin önüne geçmek zorunda kalıyor ve bu kişiler işin sonunda zararlı çıkabiliyor. İnsanların maddiyat duygusu olduğu sürece bunun kırılması zor oluyor biraz. Dolayısıyla insanımız önce can güvenliğini düşünmek zorunda. Aslında bir bakıma görmeye de başladılar. Binalar yapıldıkça insanlar bunun iyi bir şey olduğunu görmeye başladı. Vatandaş bunları gördükçe yapılan faaliyete inancı artıyor. Ama olaya rant açısından bakıyor.


DEPREMİN NE ZAMAN GELECEĞİNİ BİLEMEYİZ

Isparta’da gönül rızasıyla yapalım mantığı var. Halkımızın isteği doğrultusunda anlaşarak yapılan bir süreç var ve kanunu kullanmadan ilerlemeye çalışıyoruz biz bu süreçte. Sağlam bir binada lüks bir binada oturmak herkesin hakkı ve bunu genele yaymak gerekiyor. Depremin ne zaman geleceği belli değil. En hızlı yöntem hangisiyse onunla birlikte yürümek gerekiyor. 99’dan sonra yapılan binalarda çok fazla

endişelenecek bir şey yok. Isparta belediyesi hazır beton kullanma kararı almıştı çok radikal bir kararla. Ancak 99’dan önceki binalarda dikkatli olmak gerekiyor’’ diye konuştu.


Isparta Postası