18 / 08 / 2022

İstanbul Anadolu yakasında 10 günlük hafriyat alanı mı kaldı?

İstanbul Anadolu yakasında 10 günlük hafriyat alanı mı kaldı?

İstanbul’daki hafriyat döküm alanlarını belirlemek amacıyla İBB Meclisi’nden çıkmaması gereken kararların çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubu tarafından yaklaşık 1.5 yıldır bekletilmesi krize sebep oldu.İstanbul'un iki yakasında inşaatlardan çıkan hafriyatların döküm sahalarını belirlemek amacıyla gerekli komisyon raporlarının İBB Meclisi'nin gündemine 1.5-2 yıldır getirilmemesi AKP ve CHP grupları arasında gerilime sebep oldu.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yönettiği 19 Kasım tarihli oturumda konu resen gündeme alındı. Ekrem İmamoğlu, yasa  gereği gündeme alınarak komisyonlara havale edilen, süresi içinde rapora bağlanamayarak komisyonlarda bekleyen dosyaların tamamını belediye kanunun uyarınca teklifler bölümünün birinci maddesi olarak gündeme aldı. AKP grubu dosyanın böyyle gündeme alınmasına itiraz etti. Hukuk Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Muhammed Kaynar, İBB Meclisi'nde ilk kez böyle bir uygulama olduğunu belirterek rapor olmadan karar çıkarılmak istendiğini ve bunun usullere, teamüllere aykırı olduğunu savundu.

Dosyaların eksik olduğunu iddia eden Kaynar, “Hafriyat dosyaları ile ilgili de CHP'nin bugüne kadar genel bir tavrı vardı. 25 yıl boyunca tüm hafriyat dosyalarına hayır oyu verdiler. Bu dosyaları reddederken çevre, doğanın tahribatı, kamyonların oluşturduğu kirlilik nedeniyle karşı çıkıyorlardı. Bu şekilde gündeme alınması doğru değil” diye konuştu.

“ASYA YAKASINI BÜYÜK BİR ÇEVRE KRİZİ BEKLİYOR”

Dosya ile ilgili bilgi veren CHP'li İBB Meclis Üyesi Ülkü Sakalar,  hafriyat dosyalarını 2019 yılının haziran ayından beri komisyonda konuştuklarını ancak tüm ısrarlarına rağmen hiçbirinin gündeme alınmadığını belirtti.

Gündeme resen alınan dosyanın  Şile Sahilköy'deki hafriyat döküm sahası ile ilgili olduğunu dile getiren Sakalar “Bürokratlar komisyonları bilgilendirdi. Bütün dosyalar tamamlandı, tüm belgeler var. İstanbul'da ayda ortalama 4.8 milyon metreküp hafriyat çıkıyor. İBB şirketi İstaç aracılığı ile bertaraf ediliyor. Şu anda Avrupa Yakası'nda 140 günlük, Anadolu Yakası'nda 10 günlük hafriyat alanı kaldı. Yağmur da yağarsa bir haftaya hafriyat dökecek alan kalkmayacak. Metro çalışmaları sürüyor, TBM'ler her gün çamur çıkarıyor. Bunları dökecek yer kalmayacak. Bilmediklerini söyledikleri dosyalardan biri 2017'den kalma. Gündeme aldığınız dosya 1.5 yıldır bekliyor. Parası Orman Bakanlığı'na 2018'in aralık ayında ödenmiş. Bugüne kadar hukuk komisyonunda bekleyen dosyalar için bakanlığa 52.5 milyon lira parası ödenmiş. Geçtiğimiz dönemlerde rutin olarak beklemeden meclisten geçen dosyalar şimdi 1,5 yıldır bekliyor. Şu an gündeme aldığınız dosya meclisten geçmezse İstanbul'da Asya Yakası'nda büyük bir çevre krizi ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

“DAHA NE YAPACAKSINIZ DA ENGELLEYECEKSİNİZ”

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “Muhammed bey doğru söylüyor daha önce İBB Meclisi'nde böyle bir uygulama olmadı. Çünkü İBB Meclisi'nde 25 yıldan bu yana gelen teamülleri çiğneyip, yok edip bu noktaya getiren Ak Parti'nin kendisi. Bu dönemin başından beri yıllardır 9 kişi olan komisyon üye sayısını AKP'nin isteği üzerine bütün teamülleri yok edip 8 kişiye düşürdük mü, düşürdük. İBB'nin, İmar A.Ş'nin, KİPTAŞ'ın konut-ticaret alanında kalan mülklerini belediye meclis üyelerinin verdiği önergelerle yeşil alana çevirdik mi? Çevirdik. Bunların satışını engellediniz mi? Engellediniz. Bugüne kadar böyle bir teamül var mıydı burada? Hukuk komisyonuna dosyalarının 1.5-2 sene bekletilmesi gibi bir teamül de yoktu. Kanuni hakkımızı kullanıyoruz. Diyorlar ki biz sizi nerede engelledik. 2 senedir komisyonda duran dosyalar var. Daha ne yapacaksınız da engelleyeceksiniz. 2 senedir tek bir hafriyat alanı vermemişsiniz. Metronun atıklarını dökecek yer kalmamış, çıkıp diyorsunuz ki sizi nerede engelledik?” diye konuştu.

“ÖNERİ YASAYA AYKIRI”

Oturumu yöneten Ekrem İmamoğlu “Ben değişiklikten bir şey anlamadım. Çünkü 25 yıldır böyle bir teklif oylanmadı. Hangi niyetle bu teklif sunuluyor anlamadım ama komisyonların bir iş birliği varsa oya sunacağım” diye konuştu.