11 / 08 / 2022

İstanbul için deprem senaryosu: İki fay birden kırılırsa felaket olur!

İstanbul için deprem senaryosu: İki fay birden kırılırsa felaket olur!

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Marmara depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. 1999 depreminde Marmara'da yer kabuğu altında büyük bir enerji biriktiğini belirten Görür, olası bir depremde iki fay hattı birden kırılırsa, İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacağını söyledi. Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Marmara depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. 1999 depreminde Marmara'da yer kabuğu altında büyük bir enerji biriktiğini belirten Görür, olası bir depremde iki fay hattı birden kırılırsa, İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacağını söyledi. 

Sözcü'den Hakan Kaya'nın haberine göre; Gazeteci Kenan Taş’ın Yotube kanalına konuk olan Jeolog Prof. Dr. Naci Görür olası Marmara depremine ilişkin korkutan açıklamalarda bulundu.

 İstanbul için deprem senaryosu: İki fay birden kırılırsa felaket olur!

“MARMARA’DA DEPREMİM ELİ KULAĞINDA”

Görür, 1999 depremi ardından Marmara’nın altındaki yer kabuğunda çok fazla enerji biriktiğine dikkat çekerek, bölgede 30 sene içerisinde deprem olma olasılığını yüzde 64 olarak belirtti. 

Görür, şöyle konuştu: 

- Türkiye’de her an başka yerlerde deprem olabilir ama özellikle benim iki bölge üzerinde bir hassasiyetim var. Bunlardan biri İstanbul. İstanbul’un bir aciliyeti var.

- Bunun da nedeni 1999 depremleri. Bu depremler Marmara’nın altındaki kabuğa o kabuğun daha fazla taşıyamayacağı bir stres yükledi. Normalde 200-250 senede birikeceği enerjiyi 45-50 saniyede  Marmara’nın altındaki kabuğa bunu enjekte etti.

- Dolayısıyla bu kabuk artık daha fazla dayanacak durumda değil. Zaten bunun da hesapları yapıldı. 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla, 30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak belirlendi.

- Bu çok yüksek bir yüzde. Dolayısıyla Marmara’da deprem bir anlamda eli kulağında. Tabi bu 30 sene denildiği zaman bunun hassasiyetine baktığımız zaman 10-15 sene ileri ve geri olabilir. Dolayısıyla bunlar jeolojik ölçekte çok küçük zaman aralıklarıdır.

 İstanbul için deprem senaryosu: İki fay birden kırılırsa felaket olur!

“İSTANBUL’DA EN AZ 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM BEKLENİYOR”

İstanbul’da en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem beklendiğine vurgu yapan Görür, Silivri ve Adalar bölgesindeki fay kollarına ilişkinde değerlendirmelerde bulundu.

Görür, şunları kaydetti:

- İstanbul gerçekten böyle büyük bir deprem bekliyor. İstanbul’u en az 7.2 bekliyor. Bütün çalışmalar bunu gösteriyor. Yapılan çalışmalarda 1999-2014 seneleri arasında iki fay özellikle Marmara’nın altında kilitlenmiş vaziyette. Yani enerji biriktiriyor. Buralarda önemli ölçüde deprem meydana gelmiyor, stres birikiyor.

- Biriken stres, oradaki kayaların dayanma gücünü yendiği an deprem olacak demektir. Bu faylardan biri Yeşilköy açıklarıyla Silivri açıkları arasında yaklaşık 65 kilometre uzunluğunda olan Kumburgaz fay kolu. Bu fay kırılırsa minimum 7.2 deprem üretecektir. Diğeri ise Adalar’ın güneyinde olan Adalar fayı; yaklaşık 45 kilometre uzunluğundadır. Bu da kırılırsa, en fazla 7 büyüklüğünde deprem üretecektir.

“İKİ FAY AYNI ANDA KIRILIRSA FELAKET OLUR”

Silivri ve Adalar bölgesindeki fay kollarının aynı anda kırılma olasılığının da altını çizen Görür, bu durumda ise depremin büyüklüğünün 7.6’ya ulaşabileceğini vurguladı. 7.6 şiddetindeki depremin İstanbul için felaket olacağının altını çizdi. 

Görür, “İkisinin birden kırılma olasılığı da vardır. İkisi birden aynı anda kırılırsa depremin büyüklüğü 7.6’yı bulabilir. Kumburgaz ve Adalar fayı, 1766 yılında bu faylar peş peşe kırılmıştır. Bu faylardan biri mayıs ayında diğeri ağustos ayında olmuş ve İstanbul peş peşe 7’nin üzerinde iki depreme maruz kalmıştır. Tabi bu İstanbul için gerçekten felaket olur, ama bu işin şakası yok. Bu çalışmalar, veriler bunu işaret etmektedir” diye konuştu.

İstanbul için deprem senaryosu: İki fay birden kırılırsa felaket olur!

İstanbul'da 60 bin konut tehlike altında!

İstanbul depreminden en çok bu ilçeler etkilenecek!

İstanbul depreminin şiddeti 7.2 ile 7.6 arasında olacak!