02 / 12 / 2023

İstanbul'da 15 yıl içerisinde çürük ev kalmayacak!

 İstanbul'da 15 yıl içerisinde çürük ev kalmayacak!

İstanbul'da 7'nin üzerinde deprem olmasının vatandaşları 850 milyarlık zarara sokacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yılda 500 bin evin dönüşümünü gerçekleştirmeleri halinde Türkiye’de 15 yıl içerisinde çürük ev kalmayacağını vurguladı.
İstanbul’da 7 ve üzeri şiddette olası bir depremin binaların yüzde 10-15’inin yıkılmasına yol açacağını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunun 600 bin konut anlamına geldiğini vurguladı.


Gerekli tedbirlerin alınması için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Özhaseki, bu kapsamda yılda 500 bin evin dönüşümünü gerçekleştirmeleri halinde Türkiye’de 15 yıl içerisinde çürük ev kalmayacağını kaydederek, bu evlerin 150-200 bininin İstanbul’da olduğunu söyledi. 


2030'a kadar deprem bekleniyor


Kuzey Anadolu fayının hareketli olduğunu anımsatan Mehmet Özhaseki,Marmara açıklarında 5 tane kırık fayın büyük bir tehlike olarak beklediğini söyledi. Özhaseki "Bilim insanlarının tespitlerine göre İstanbul'da 2030'a kadar 7 ve üzerinde şiddette deprem olacak. Biz bu gerçeği bilerek hazırlık yapacağız" diye konuştu.


Vatandaşlara faiz desteği


Özhaseki, “Onlarda bu finansman desteklerinden istifade edecekler. Onlara getireceğimiz teşvikler içerisinde ev kiralarını ödemek vardı. Onu devam ettireceğiz. Faiz desteği de sağlanacak. Onlar müteahhitle anlaştığında 5 yıl vadeli bir kredi tamamıyla işlerini görecektir" dedi. Kredi faizi için %4 destek alındığını belirten Özhaseki, “Yüzde 15’lerde gezen faizde yüzde 4 hiçbir anlam ifade etmiyor” dedi. Özhaseki bunun faizsiz ve 5 yıl vadeli olacağını söyledi.


180 milyarlık zarar


İstanbul’da bir deprem olursa karşılarına çıkacak mali yük hakkında da bilgi veren Özhaseki, “600 bin konutun yok olması demek bir taraftan altyapısıyla birlikte çökeceği için 90 milyar liranın heder olması demek. Bir taraftan sokaktaki arabaları, eşyaları da yok edeceği için 90 milyar liralık bir zarar demek. Bir anda 180 milyar lira gibi bir zararı karşımıza çıkarıyor demektir" dedi.


3 alanda çalışılacak 


 Özhaseki, "3 ayrı alanda çok hızlı olarak çalışabiliriz. Birincisi; bina bazlı bir dönüşüm ve değişim. İkincisi; alan bazlı bir değişim ve dönüşüm. Üçüncüsü de; Bakanlık olarak biz çözüm ortağı olarak birçok yerde işin içerisine girebiliriz" diye konuştu.


 Akşam 


Geri Dön