İstanbul'da inşaatı devam eden 17 metro hattı ne zaman açılacak?

İstanbul'da inşaatı devam eden 17 metro hattı ne zaman açılacak? İstanbul'da inşaatı devam eden 17 metro hattı ne zaman açılacak?

Türkiye'nin sürücüsüz metrosunun ikinci etabı Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe kısmının hizmete alınmasıyla birlikte kentteki raylı sistem uzunluğu 170 kilometreye çıktı..Anadolu Ajansı'ndan Adem Demir'in haberine göre; Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe kısmının hizmet vermeye başlamasıyla İstanbul'daki raylı sistem uzunluğu 170 kilometreyi buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yürüttüğü ve 284,7 kilometre uzunluğundaki projelerin bitirilmesiyle raylı sistemin uzunluğu 2022'de 455,7 kilometreye çıkacak.

İstanbul'daki mevcut raylı sistem hatlarının uzunluğu düne kadar 160,5 kilometreydi ve bu hatlarda 162 istasyonda yolculara hizmet veriliyordu.

170 kilometre 169 istasyon hizmette

284,7 kilometre yapılıyor

İstanbul'da inşaatı devam eden projeler de bulunuyor. İstanbul'daki raylı sistemin uzunluğu, 284,7 kilometre. Bu hatların da 2020 yılı sonuna kadar hizmete alınması planlanıyor. 

Bunların arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yapımını sürdürdüğü 63 kilometre uzunluğunda,  Marmaray  ile entegrasyonu sağlanacak Gebze-Halkalı Banliyö Tren hattı da bulunuyor.

Kimisi 2018 sonunda kimisi de 2022'de hizmete açılacağı planlanın projelerin hayata geçirilmesiyle İstanbul'da raylı sistemin uzunluğu 455,7 kilometreyi bulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yapımı devam eden raylı sistem projeleri, uzunlukları ve tamamlanış tarihine ilişkin bilgiler şöyle:


İstanbul'da 17 hatta, 118 şantiyede 25 bine yakın işçi raylı sistem inşaatında çalışıyor. 
 

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun 2. etabı açıldı!
 

İşte İstanbul'un raylı sistem haritası!
 

Geçmişten geleceğe İstanbul'un metro hatları!