İstanbul'da su yok, arsaları hala imara açıyorlar!

İstanbul'da su yok, arsaları hala imara açıyorlar!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın danışmanı Prof.Dr. Orhan Şen, göçün önüne geçilemediği takdirde İstanbul'daki su sorununun çözülemeyeceğini söyledi.


Prof.Dr. Orhan Şen, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde (ZKÜ), 'Küresel İklim Değişikliği ve Su Sorunu' konulu konferans verdi. ZKÜ Rektörü Prof.Dr. Bektaş Açıkgöz, rektör yardımcıları, öğretim görevlileri, daire müdürleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı konferansta konuşan Prof.Dr. Şen, iklim değişiminin etkilerinin beklenenden erken görülmeye başladığını anlatırken, "21'inci Yüzyıl'da etkisi artırarak sürecek. 1.2 milyar kişi susuzluk problemi ile karşı karşıya kalacak. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin en yıkıcı etkisi, bu konuda sorumsuz olan dünyanın en yoksul ülkelerinde yaşayanlarca hissedilecektir. İklim değişiminin hayvanlar, su ve tarım üzerine doğrudan etkisi olacaktır" dedi.

İstanbul gibi büyük şehirlerde su sorununu çözmenin çok zor olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Şen şunları söyledi;

"Herhangi bir belediye başkanı çıkıp, 'Su sorununu çözeceğim' derse bu mümkün değil. İstanbul'a baktığımız zaman su kaynakları yok. 3- 4 barajı var, onun haricinde su kaynağı yok. En yakın su kaynağı Fırat ve Melen. Şimdi Melen Çayı'ndan su getiriyoruz. Geçen yıl Melen'den günde 3 milyon metreküp su getirilecekti. Ben dedim ki; 'Olmaz, getiremezsiniz?' Günde 3 milyon metreküp su mümkün değil. O kadar santrali çalıştıracak enerjiye ihtiyacınız var. Günde 3 milyon metreküp suyu pompayla basmak büyük enerji gerektirir. Mümkün değil. 350- 400 bin metreküpte kaldı zaten gelen su. Şu anda da zannedersem 500 bin metreküp falan geliyor günde. Onun üzerine çıkmak zor."

Su sorununu çözmek için göçün önlenmesi gerektiğini belirten Prof.Dr. Şen, aksi halde bu sorunun batı bölgelerinde her zaman olacağını anlattı. Prof.Dr. Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'deki batı bölgelerinde su kaynakları az, nüfus çoktur. Doğu'da ise nüfus az, su kaynakları çok. Göç ise, doğudan batıya yapılıyor. Siz bunu önlemediğiniz taktirde susuzluk böyle devam edip gidecek. TOKİ, İstanbul civarına gökdelenler yapacağına gitsin krediyle Kayseri'ye, başka yerlere yapsın. Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. İstanbul'da su yok. Hala imara açıyorlar İstanbul'u. Ben bu arada başkanın danışmanıyım, onu da söyleyeyim. Halen imara açıyorlar İstanbul'u, Ankara'yı.  İzmir  de çok büyük krizin eşiğinde. Türkiye'nin önemli tarımsal alanlarının bulunduğu Manisa da aynı sorunu yaşıyor."