İstanbul’u depreme hazırlayacak çatı düzenlemesi reddedildi!

İstanbul’u depreme hazırlayacak çatı düzenlemesi reddedildi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun depremle ilgili İBB Meclis gündemine sunduklarını açıkladığı dört maddeden biri olan kentsel dönüşümün önünü açacak çatı katlarına ilişkin düzenleme reddedildi. AKP-MHP grubunun oyları ile reddedildi.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir'i yıkan deprem sonrasında tekrar dikkatlerin yöneldiği İstanbul'u güçlendirmek için meclise dört önemli gündem maddesi sunduklarını belirtmişti. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; bu maddeler arasında olan İstanbul İmar Yönetmeliği'nde çatılarla ilgili yapılacak değişiklik önerisi, 11 Kasım 2020 tarihli İBB Meclis gündemine getirildi. 

Meclise gönderilen teklifte, yürürlükteki imar yönetmelikleri kapsamında çatı aralarının etkin kullanılamadığı ve bu durumun ekonomik kayıplara neden olduğuna dikkat çekildi. Kullanıcıların çatı aralarını daha kullanılabilir alanlar yapmak isteklerinin, projesine aykırı uygulamalara sebebiyet verdiği ifade edildi. Kentsel dönüşüm sürecinde bu alanların bağımsız bölüm olarak değerlendirilmemesinin de imar planlarında yoğunluk arttırılmasına yönelik plan tadilatları baskısı yarattığı ifade edildi. 

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ AÇILACAK”

Teklifte “Kullanışsız, konforsuz çatıların veya çatı arası piyeslerin kullanılır ve konforlu mekanlar haline dönüştürerek; bağımsız bölüm haline getirilmesi, ekonomiye kazandırılması, kaçak kullanımların önüne geçilmesi, orta gelir grubuna yönelik konut üretiminin sağlanması ve kentsel dönüşümün önünü açmak amacıyla taslak oluşturuldu” ifadelerine yer verildi. 

İMAMOĞLU VETO ETMİŞTİ

Söz konusu taslak yönetmelik ilk olarak temmuz ayında İBB Meclisi'ne iletildi ve Cumhur ittifakı tarafından reddedildi. Ret kararı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilerek yeniden meclise getirildi. 17 Eylül 2020 tarihli oturumda meclis, İmamoğlu'nun vetosuna direndi ve ret kararında ısrarcı oldu. 

“EKONOMİK VE SİYASİ KAYGILARI BİR YANA BIKARALIM”

Planlama Müdürlüğü teklifini,  İzmir  depreminin hemen ardından üçüncü kez kasım ayı oturumlarında meclise tekrar gönderdi. Teklif yazısında “Ekonomik ve siyasi kaygıları bir yana bırakıp sağduyulu bir yaklaşım içerisinde insan sağlığı ve güvenliğini sağlamak amacıyla kentsel dönüşümü hızlandırarak sağlıklı bir kentin önünü açacak olan çatılara ilişkin taslağın yeniden görüşülmesi” talep edildi. Fakat AKP-MHP grubunun kararı yine değişmedi ve teklif üçüncü kez reddedilmiş oldu.

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul depremi için seferberlik çağrısı!