İstiklal Caddesi' nde kiralar tavan yaptı!

İstiklal Caddesi' nde kiralar tavan yaptı!

Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'nde yerli ve yabancı birçok marka kiralık yer alıyor…


Aylık kiraların 150 bin dolarlara çıktığı Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'nde yerli ve yabancı birçok marka kiralık yer alıyor… İngiliz ve Alman yatırımcılar ise caddeden bina topluyor…

İstanbul'un en popüler yeri deyince kuşkusuz ilk akla gelen yerler arasında geliyor Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi… İstanbul'un kalbinin attığı cadde, yerli ve yabancı markaların da gözdesi. Öyle ki, piyasanın durgun olduğu kriz söylentilerin dilden dile dolaştığı şu günlerde dahi, firmaların İstiklal Caddesi'ne ilgisi bitip tükenmek bilmiyor. Yerli ve  yabancı birçok marka, aylık kiraların 150 bin doları bulduğu cadde üzerinde yer almak için adeta birbirleriyle yarışıyor…

Büyük mağazalar aranıyor

Turyap Beyoğlu Galatasaray Temsilciliği'nden Alper Çelik, aralarında Kahve Dünyası, Güllüoğlu, Richmond Otel'in altında Bershka markasıyla yer açan Zara ve Apple gibi birçok markanın yanı sıra Teknosa, Mado'nun yeni şubeler açmak için kiralık baktıklarını söylüyor. Türkiye'ye ilk kez girecek olan uluslararası iki kahve zinciri de caddede kiralık yer arayanlar arasında. İstiklal Caddesi'nde yer alan Remax Mozaik'in gayrimenkul danışmanı Feyza Önkol da, hazır giyim ve gıda sektöründeki birçok markanın en az 800 metrekare büyüklükte komple kiralayacakları binalar aradığını, büyük metrekarelerde yer bulamamaktan şikayet ettiklerini vurguluyor.

Küçük esnaf taşınıyor
Cadde üzerinde yerli ve yabancı markaların sayısı hızla artarken küçük esnaf ise taşınıyor. Alper Çelik, dükkan ve mağazasını devretmek isteyen çok fazla sayıda esnafın olduğu söylüyor. Feyza Önkol da, "Cadde üzerindeki büyük markalardan dolayı kimse küçük esnafın kapısını çalmıyor. İş yapamayan küçük esnaf yüksek paralar karşılığında ya dükkanlarını devrediyorlar ya da bölgede kalmak isteyenler büyük markalarla işbirliği yaparak sektör değiştiriyorlar" diyor.
Çoğu markanın cirosunun kirayı karşılamamasına rağmen cadde üzerinde yer almak istediğini söyleyen Makro Gayrimenkul Değerleme'nin sahibi Serkan Kaya ise, "İstiklal Caddesi'nin günde 1 milyon ziyaretçisi var. Markalar için burada olmak zorunluluk. Markaların cadde üzerinde tabelaların olması dahi yetiyor. Birçok marka sadece caddede olmak için yer açıyor" diyor.

İngiliz fon satın almadık bina bırakmadı…
Caddeye markaların yanı sıra gayrimenkul firmaları ve yabancı fonlarda ilgi gösteriyor. Öyle ki, cadde üzerindeki gayrimenkuller deyim yerindeyse yatırımcılar tarafından kapışılıyor… Cadde üzerinde alışveriş merkezi (AVM) yapan Demirören, eski binaları toplayanlar arasında. Demirören'in inşaatını yaptığı AVM'yi genişletmek için çevresindeki birçok binayı satın aldığını, Ağa Lokantası'nın yer aldığı bina için ise pazarlık aşamasında olduğunu sizlere duyurmuştuk. Şu anda aralarında İngiliz ve Hollandalıların yer aldığı birçok yatırımcı bölgeden gayrimenkul alıyor. Markiz Pasajı'nı satın alan İngiliz fonun kurduğu 6-7 şirket aracılığıyla İstiklal Caddesi'nde birçok gayrimenkulü satın aldığı belirtiliyor. Öğrendiğimize göre, İngiliz fon, Markiz Pasajı'nın ardından Tünel'deki Mudo Pera'nın kiracı olarak yer aldığı altı katlı binanın yanı sıra, Beyoğlu Mısır Apartmanı'nda dört dairenin ile Nil Pasajı'nda 200-250 metrekare büyüklükte irili ufaklı birkaç mazağayı satın almış.Fonun yine caddenin Tünel tarafında 150 metrekare oturumlu altı katlı bir binayı da 3.5 milyon dolara satın aldığı emlak kulislerinde konuşuluyor.