02 / 07 / 2022

İzmir Basmane Çukuru projesi 2019'da tamamlanacak!

İzmir Basmane Çukuru projesi 2019'da tamamlanacak!

Dünya Ticaret Merkezi olarak bilinen ve 18 yıldır şehrin göbeğinde atıl bir şekilde faaliyete geçeceği günü bekleyen Basmane çukurunda çalışmalar devam ediyor...
Dünya Ticaret Merkezi olarak bilinen ve 18 yıldır şehrin göbeğinde atıl bir şekilde faaliyete geçeceği günü bekleyen Basmane çukuru, TMSF tarafından düzenlenen ihaleyle Folkart Yapı'ya satılmıştı. Uzun bir dönem içine dolan yağmur suyunda balık avlanan dev çukurda 50 inşaat işçisi çalışmalara tüm hızıyla devam ediyor, inşaat işçilerinden Vahit yıldız "Çukurda yıllardır biriken suyu boşaltıyoruz. Toprakla düzeltme yapacağız. Bu çalışmalar 1 ay önce başladı, yaklaşık 15 gün içinde biter, inşallah güzel bir bina olacak. Avrupa'nın en büyük binası olacak" dedi.


Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak proje için dünya çapında 6 mimarlık ofisi ile anlaşmış ve bu ofisler arasından Tabanlıoğlu, DDC3 ve Mad Archıtects'in projelerini seçtiğini açıklamıştı. Önümüzdeki günlerde 3 mimari projenin detayları sosyal medya ve internet üzerinden, kamuoyuna sunulacak, İzmirlilerin seçeceği proje, 2017 yılında gerçekleştirilecek lansmanda açıklanacak. Projeye verilecek isim için de vatandaşlar sosyal medya ve internet sitesi üzerinden yazılı olarak öneri verebilecek. 

İzmir hatta Türkiye için simge olabilecek, ağırlıklı olarak konut ve ofis konumlanmasının öne çıkacağı, dinlenme, yeme-içme, kültür-sanat, alışveriş noktalarının bulunacağı, yeşil odaklı düşünülen eserin Avrupa'nın en önemli, dünyanın ilk yirmi projesi arasına girmesi hedefleniyor. 2019 yılında tamamlanması hedeflenen projede 4 bin kişi çalışacak.  750 milyon liralık yatırımda 5 bin kişiye de istihdam sağlanacak. 


Hatice Sayılgan/Ege Telgraf