İzmir- İstanbul Otoyolu'nda 'arazi' isyanı!

İzmir- İstanbul Otoyolu'nda 'arazi' isyanı!İzmir - İstanbul Otoyolu projesi kapsamında 'acele kamulaştırma' yöntemi ile düşük bedelle kamulaştırılan tarım arazileri için ödenmesi gereken ücret farklarını aradan geçen süreye rağmen alamayan vatandaşlar duruma tepki gösterdi.


İzmir- İstanbul Otoyolu inşaatı sırasında, Kemalpaşa’nın Ulucak ve Çamlıbel Mahalleleri'nden geçen bölümü için, 2013 yılında 'acele kamulaştırma' kararı çıktı. İlçeye bağlı Ansızca, Ulucak, Kuyucak, Yenmiş, Sütçüler, Akalan ve Çambel Mahalleri'ndeki tarım arazilerinin bir kısmı, kamulaştırıldı. 

Kanal Ben Gazetesi'nde yer alan habere göre, arazilerin metrekare fiyatları 7 ila 15 lira olarak açıklandı. Hesaplarına yatırılan kamulaştırma bedellerini az bulan arazi sahipleri mahkemeye giderek dava açtı. Kemalpaşa Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davalarda, kamulaştırma bedellerinin artırılması kararı alındı. Mahkeme, yeni belirlenen bedeller ile arada oluşan kamulaştırma farkının davacılara ödenmesine karar verdi. Karayolları Genel Müdürlüğü ise mahkemeden, ödeme yapmak için ek süre istedi. Ancak aradan geçen süreye rağmen arazileri kamulaştırılan vatandaşlar fark olarak ödenmesi gereken paralarını alamadı.

‘YOL AÇILDI AMA BİZ PARAMIZI ALAMADIK’

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Kemalpaşa’dan Saruhanlı’ya kadar olan 40 kilometrelik bölümünün hizmete girdiğini, ancak kendilerinin hala paralarını alamadıklarını söyleyen vatandaşlar,durum karşısında tepkilerini gösterdi. Bugün sabah saatlerinde Yenmiş Kavşağı’nda toplanan vatandaşlar, mağdur olduklarını ve ödemelerin artık yapılması gerektiğini dile getirdi. Vatandaşlardan Halil Savran(59), 26 dönüm tarlasından 6 dönümünün otoyol için kamulaştırıldığını belirterek, "İlk etapta metrekare başına verdikleri rakam 7 liraydı. Açılan davaların ardından mahkeme 33 lira verilmesini istedi. Şimdi de paramı alamıyorum. 6 yıldır bekliyorum. Yatırmıyorlar, hep erteliyorlar. Zeytin ve kiraz bahçem vardı. Arazimi geri istiyorum. Cumhurbaşkanımız ‘Gecikmiş adalet, adalet değildir’ diyor. Bu mu yani adalet? 6-7 yıldır bekliyoruz" diye konuştu.

‘BİZİ ARTIK OYALAMASINLAR’

Mehmet Şevik (75) şu ifadeleri kullandı: "Bizim ya paramızı ya da arazimizi versinler. Her şey için para buluyorlar. Zeytin vardı arazimde, bununla geçiniyorduk" diye konuştu. İsmail Savran (52) ise 6 yıldan bu yana parasını almak için beklediğini, herkesin paraya ihtiyacı olduğunu dile getirerek, "Biz köylüyüz, tarla yoksa biz de yokuz. Yapılması gereken neyse artık yapılsın. Yapabiliyorlarsa tarlalarımızı versinler. Tarlalarımızın kaç dönümünü aldılarsa geri versinler, kabulümüzdür. Ama kalkıp da bizi oyalamasınlar. Yazık günahtır. Biz de ekmek için koşturuyoruz. Gelip burada kurdele kesip kesip gitmesi çok kolay. Kes kurdeleyi git. ‘Biz yol yaptık.’ Öyle bir şey yok. Yol yaptılarsa parasını versinler. İnsanların tarlalarını talan ederek çekip gitmesinler" diye konuştu. Mustafa Ömür adlı vatandaş da şunları söyledi;"20 bin metrekare arazimiz vardı. Tam ortadan ikiye böldüler, 4 bin 400 metrekaresini kamulaştırdılar. Ama parayı ödemeye kimse yanaşmıyor. Herkes çekip gitti."

15 dönüm arazisi kamulaştırılan Halil Hayır (59), "Hiç arazim kalmadı. Hayvancılık ile uğraşıyordum. Kiraz ve zeytinlerim vardı. Elimizden bu yerleri düşük ücretlerle aldılar. Ben ne Bağkur primini ödeyebiliyorum ne de geçimimi sağlayabiliyorum. Devletin bu işe el atmasını istiyoruz. Yapılan şeyler güzel ama dönün de bizim halimize bir bakın. Ben şimdi ne kendime bakabiliyorum ne geçimimi sağlayabiliyordum. Şimdi hayvanım var yem alamıyorum, eşimi hastaneye götüremiyorum. Bir paket sigaraya benim arazimi aldılar. Şu anda elimden her şeyimi aldılar, paramı da vermediler. Kime gideyim" diye konuştu. Yenmiş Mahalle Muhtarı Doğan Kara da, vatandaşların kendilerine gelip şikayetlerini ilettiğini kaydetti.