Kuzey Marmara Otoyolu'nda son durum ne?

Kuzey Marmara Otoyolu'nda son durum ne? Kuzey Marmara Otoyolu'nda son durum ne?

İstanbul'dan Sakarya Akyazı'ya kadar devam edecek Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Toplam 430 kilometre uzunluğa sahip olacak projede sona yaklaşılıyor. Proje kapsamında Avrupa yakasında 172 kilometrelik yol yapılırken, Anadolu kesiminde ise 258 kilometre yol inşa ediliyor.

 

2019'DA AÇILMASI PLANLANIYOR

Silivri-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Pendik güzergahının açılmasından sonra, Pendik-Osmangazi Köprüsü arasındaki güzergahın da yıl sonuna kadar açılması planlanıyor. Sakarya'nın Akyazı ilçesine kadar gidecekKuzey Marmara Otoyolu'nun ise 2019 yılı sonunda açılması amaçlanıyor. 

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, projede 14'ü Avrupa, 29'u Anadolu kesimlerinde olmak üzere toplam 43 kavşak bulunacak. Otoyolda toplam 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit ve 200 menfezi yer alacak. 

 

 

4 şeridi ile dünyanın en geniş tünellerinin inşa edildiği projenin 151 kilometrelik kısmı Kocaeli'de yapılıyor. Bölgede, 1405 metre, 4 bin 159 metre, 371 metre, 2 bin 150 metre ve 1475 metre olan 5 tünel inşa edilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, inşaatınının 12 ay önce bitirilmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolu projesinde incelemelerde bulundu. Karaosmanoğlu, Karayolları İstanbul 1'inci Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz'den bilgi aldı.

 

 

İSTANBUL YOLUNDAKİ SIKINTIYI AZALTACAK

Başkan Karaosmanoğlu, "Özellikle İstanbul'dan bayram çıkışları, dönüşleri, cumartesi-pazar günleri İstanbul'dan çıkış ve dönüşlerde, Kocaeli'de çok büyük trafik problemleri yaşıyoruz. Gerek E-5 dediğimiz D-100 Karayolu'nda, gerek TEM'de trafik problemi had safhada oluyor. Bu problemin halledilmesi için Kuzey Marmara Otoyolu'nun bir an önce hayata geçmesi gerekiyordu. Bununla ilgili proje çalışmaları yıllarca sürdü. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yap-işlet-devret modeliyle ihalesi yapıldı ve çok kısa bir süre içinde inşallah 2018'in sonunda önemli bir bölümü biterek hizmete açılacak. 2019'un sonunda da tamamen, 200 kilometreye yakın, bu büyük inşaat bitecek. Bittiği zaman Kocaeli şehir içi ulaşımında bize çok büyük bir rahatlık getirecek. Bayram dönemlerinde İstanbul yolunda yaşadığımız sıkıntıyı büyük ölçüde azaltacak olan çok önemli dev bir projedir" şeklinde konuştu.

 

 

TÜNELLER 4 ŞERİTLİ YAPILIYOR

Projenin çok hızlı bir şekilde bitirildiğini vurgulayan Karaosmanoğlu, "Türkiye'nin kalkınmasına, Türkiye'nin gelişmesine bu projenin hızı bir örnektir. Çok kısa bir sürede bitiriliyor. 24 saat üzerinden çalışıyor buradaki ekipler. Bittiği zaman Türkiye'nin ve özellikle bölgemizin gururu olacak büyük bir eseri tamamlamış olacağız. Burada mühendislik harikaları var. Türkiye'nin, belki de dünyanın en geniş 4 şeritli tünelleri yapılıyor. Yani tünel anlamında dünyada en fazla 3 şerit var. Burada yapılan tüneller 4 şeritli olarak yapılıyor. Bu bir mühendislik harikasıdır. Tabii bunun değerini, ne kadar harika bir çalışma olduğunu mühendisler daha iyi biliyorlardır. Bu proje tamamlandığı zaman hem Türkiye hem Kocaeli açısından çok büyük bir eseri tamamlamış olacağız" dedi.

 

 

Mega projelerde yeni dönem başlıyor!

 

pus