İzmir Menderes'te 50 dönümlük hazine arazisi Diyanet'e devredildi!

İzmir Menderes'te 50 dönümlük hazine arazisi Diyanet'e devredildi!

İzmir’in Menderes ilçesinde yer alan ve mülkiyeti Hazine’ye ait yaklaşık 50 dönümlük arazi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce Etibank tarafından kullanılan alanın planlarında da değişiklik yaptı. 


İzmir’in Menderes ilçesinde yer alan ve mülkiyeti Hazine’ye ait yaklaşık 50 dönümlük arazi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. BirGün'den Berkay Sağol'un haberine göre; Diyanet’e verilen araziye “Dini Yüksek İhtisas Merkezi” inşa edilmesi için düğmeye basıldı. Yapılan yeni imar planına göre, yaklaşık 50 dönümlük alanda lojman, eğitim tesisi, cami ve külliye bulunacak. 

KİMSEYE FAYDASI YOK

Eğitim Sen  İzmir  5 No’lu Şube’den Aygül Şengül, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Menderes’te çok ciddi bir şekilde okul ihtiyacı olmasına rağmen böyle devasa alana bu merkezin ve biraz ilerisine Kuran kursu yapılmasının kimseye bir faydası yok. Dini merkezin yapılacağı o bölgede sadece lise var. İlkokul ve ortaokul yok. Menderes gibi bir ilçede ilkokul ve ortaokul sınıf mevcutları 30-35 kişiye kadar çıkmış durumda. Menderes’in merkezinde böyle kıymetli bir araziye, okul ihtiyacı varken dini merkezin yapılmasını oldukça yanlış buluyoruz.”

İzmir Menderes

Hazine arazisi arsa mı olacak?