İzmir Selçuk'a teleferik müjdesi!

İzmir Selçuk'a teleferik müjdesi!

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak'a yaptığı ziyarette ise Efes Antik Kanalı ve Selçuk Meryem Ana'ya yapılması planlanan teleferik ile ilgili müjde verdi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dün  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret ederek katı atık bertaraf tesisinin önünü açtıklarını söyledi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in de eşlik ettiği ziyarette Bakan Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da kurmak istediği ancak iki yıldır Orman Bölge Müdürlüğü'nden olumlu görüş alamadığı için ÇED başvurusu yapamadığı "Katı Atık Bertaraf Tesisi" ile ilgili yer sorununu çözdüklerini, Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait alanda tesisin yapılması için olumlu görüş verdiklerini açıkladı. Böylelikle Büyükşehir Belediyesi'nin ÇED başvurusu yapmak için önünde herhangi bir engel kalmadı.


Bakan Eroğlu, Kocaoğlu'nun kısa süre önce Ankara'da kendisini ziyaret ettiğini ve 3 talebinin olduğunu hatırlatarak, "Ankara'da gerçekleştirdiğiniz ziyarette bizden Başkan'ın 3 talebi olmuştu. Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi, Ali Onbaşı Barajı ve Yiğitler Barajı konusunda bizden destek istemiştiniz. Bu 3 konuda da talepleriniz yerine getirildi. Ali Onbaşı Barajı ile ilgili adımlarımızı attık. Yiğitler Barajı'nın ihalesine 20 Mayıs'ta çıkılacak. İzmir'in en büyük problemlerinden biri katı atıkların bertarafıydı. Harmandalı kapasitesini aştı. Başkanımızın bizden talebi, tesisin yapılabilmesi için olumlu görüşün verilmesiydi. Yer sorunu çözüldü. Orman Bakanlığımıza ait alanı sizlere tahsis ettik. Böylelikle bu talepler yerine getirilmiş oldu. Umarım proje çalışmaları başlar" dedi


Efes Antik Kanalı, teleferik müjdesi


Bakan Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak'a yaptığı ziyarette ise Efes Antik Kanalı ve Selçuk Meryem Ana'ya yapılması planlanan teleferik ile ilgili müjde verdi. Eroğlu, "Efes Antik Kanalı 6 bin 130 metre uzunluğunda olacak. Antik limana kadar yolu açacağız. Deniz ile bağlantısını yapacağız. Kanal genişliği de 30 metre olacak. 4 metre derinliğinde su olacak. Yıllardır beklenen bu Efes Antik Kanalı'nı tamamlayacağız. Selçuk ve İzmir turizmine katkı sağlayacak. Buradaki çamuru DSİ temizleyecek. Etraftaki mezarlıklara zarar vermeden gerekirse bunları içeriden özel bir sistemle temizleyeceğiz. Selçuk'ta teleferik yapım işletme ihalesini de yaptık" dedi.


Ege'ye 25 milyarlık yatırım


Bakan Eroğlu "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatıyla İzmir'e Egegep Projesiyle 25 milyar liralık bir yatırım yapacağız.

Projemiz 2019 yılı sonuna kadar sürecek. Bu kapsamda İzmir'e 50 tane baraj ve gölet yapıyoruz. İzmir'e Gördes Barajı ile su getirdik. Çeşme ve civarına su vermek için Karareis, Çandarlı ve Rahmanlar Barajı yapıyoruz. 83 dere ıslahı yapıyoruz. Yapması gerekenler yapmıyor. Bize müracaat ediliyor. Torbalı'da dere ıslahı sürüyor. 9 büyük köprü, 7 bal ormanı yapacağız. 78 mesire yeri yapıyoruz. Kemalpaşalılar muhteşem tabiat parkına kavuşacak. İzmirlileri seviyoruz. İzmir'in hizmetkarı olmaya devam edeceğiz" dedi.


Yeni Asır