İzmir yeni kimliğine kavuşuyor!

İzmir yeni kimliğine kavuşuyor! İzmir yeni kimliğine kavuşuyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yılda kente yepyeni bir görünüm kazandıracak. Kültür-Sanat yatırımlarından Körfez'in temizlenmesine, ulaşımdan yeni arıtma tesislerine kadar çok sayıdaki proje, kenti yeni kimliğine kavuşturacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yılda büyük projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Körfez temizliğinden raylı sisteme, tramvaydan organik tarıma kadar pek çok projeyi hizmete sokarak sıçrama yapmayı hedefleyen Büyükşehir, bu sayede kente yeni bir çehre kazandırmayı planlıyor. Ü®zmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez'deki temizlik sürecini 2011 'de de sürdürmeyi planlıyor. Ü®zmir Körfezi'nde dip taraması yapılması ve denizde sirkülasyonu sağlayarak temizlenme sürecine daha hızlı bir ivme kazandırılması hedefleniyor. çevrenin korunmasına yönelik tüm bu çalışmaların nihai hedefi, yüzülebilir bir körfez yaratmak.

BÜYÜK GEMİLERİN ADRESİ
İzmir Körfezi'nin Bostanlı, Mavişehir ve Bornova Ovası gibi alüvyonlarla dolmasını önlemek için Büyük Körfez Projesi'ni başlatacaklarını bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 'önümüzde iki seçenek var; ya izmir Körfezi'ni kendi haline bırakacağız, İzmir'in Körfez özelliği kalmayacak ya da Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirecek derinleştirme çalışmalarıyla liman, büyük gemilerin girebileceği hale gelecek' diye konuştu.

Avrupa standartlarında arıtma gerçekleştiriliyor
Yaptığı 9 yeni antma tesisiyle birlikte işlettiği antma tesisi sayısını 21 'e çıkan İZSU Genel Müdürlüğü, 2010 yılının ilk 10 ayında 227 milyon 625 bin metreküp atık suyun antılmasını sağladı.
Bu atık sulann 218 milyon 861 bin metreküpü ileri biyolojik, 5 milyon 131 bin metreküpü doğal ve 3 milyon 633 bin metreküpü biyolojik yöntemle atıksu anlımı yapan tesislerde arıtıldı.
İzmir Körfezi ve Seferihisar'daki Sığacık Körfezi, Akarca Koyu, Küçük Menderes Nehri, Güzelhisar ve Nif çayları binlerce ton kirlilikten kurtarıldı.
 
Ulaşım kabuk değiştirecek
5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular hattı ile yaklaşık 3 kilometrelik Bornova-Ege Üniversitesi-Bomova Evka 3 metro hatları da 2011 'in Eylül ayında hizmete alınacak. Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi'ni Torbalı'ya uzatacak çalışmalar başlayacak. Buna göre Cumaovası'dan sonra Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy'de istasyon yapılacak. Tepeköy, Torbalı, Pancar ve Tekeli'ye birer tane; hattın uygun görülen noktalarında da tarla geçişleri için 3 tane karayolu alt-üst geçidi yapılacak. Protokole göre, istasyon yapımlanma ve karayolu alt-üst geçitleri  İzmir  Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.

Tramvay projeleri için ihalelere çıkılacak, yeni gemi alımlarıyla deniz ulaşımı canlandırılacak. Fahrettin Altay-Halkapınar, Karşıyaka Alaybey-Mavişehir ve Buca şžirinyer-Tınaztepe Kampusu hatlarında toplam 28.5 kilometre uzunluğundaki tramvay projeleri için çalışmalara devam edilecek.
Habertürk