İzmir'de kiralık ev bulmak zorlaştı!

İzmir'de kiralık ev bulmak zorlaştı!İzmir'de kiralık evlerde talep patlaması yaşanıyor. Özellikle Menderes'te kiralık daire bulmak neredeyse imkansız.


Koronavirüs salgını ile birlikte özellikle gayrimenkul sektöründe hem alıcılar hem de satıcılar zor zamanlar yaşıyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; satılık konut fiyatları, ve yüksek inşaat maliyetleri nedeniyle vatandaşın alım gücünün azalmasıyla kiralık konutlara talep arttı. Özellikle Menderes'te kiralık evlere ilgi bir hayli arttı. Bu nedenle  ilçede kiralık ev bulmak bir hayli zorlaştı. Emlak firmaları, vatandaşın kiralık ev talebini karşılayamıyor. 

Geçici çözümler bulunuyor

Son dönemde kiralik ev arayışların arttığını söyleyen Qzen Gayrimenkul Yatırım Şirketi’nin sahibi Hüseyin Kedik, “İzmir genelinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 33,4 oranında artış kaydetti. Yapılan son değerlendirmeye göre Nisan ayında İzmir’de 5 bin 505 konut satılırken bu yılın ilk dört aylık döneminde yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında azalarak 20 bin 863 adede geriledi. Bunun nedenini konut fiyatlarındaki artışa ve insanların alım gücünün azalmasına bağlayabiliriz. Bu nedenle vatandaşlar da geçici bir çözüm yolu olarak kiralık gayrimenkullere yöneldi” şeklinde konuştu. 

İzmir

Menderes'te kiralık ev bulunmuyor

Gaziemir'de kiralık ev ücretlerinin artmasıyla vatandaşın farklı alternatif arayarak Menderes'i tercih ettiğini söyleyen Kedik, “Bireyler, yeni ikamet lokasyonları için kendilerine ve doğal olarak alışmış oldukları düzene yakın bölgeleri tercih ediyor. Buna bağlı olarak tercih ettikleri yeni bölgelerde olağan dinamikler dışında yarattıkları talep fazlasının yeterli karşılığı bulamaması nedeniyle bir mağduriyet oluşuyor. Burada da ne yazık ki böyle bir handikap var. Menderes’te yeterli konut bulunmadığından maalesef arz, talebi karşılamıyor”

İzmir

Yatırımcılara çağrı

Gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler hakkında yorum yapan Kedik şunları söyledi: 

“İnsanoğlunun temel yaşam şartlarından olan barınma olgusundan yola çıkacak olursak, büyüme göstergesini yapılan inşaat sektöründeki yatırımlar ile ölçmek yanlış olmaz. Gerek toplumsal varlık olarak insan yaşamındaki konut edinme isteği, gerekse konut üzerinden yürütülen kar payı nedeniyle bu sektörün büyüyen şehirlerin ekonomisinde de rolü bir hayli fazla. Bu nedenle İzmir’in Menderes ilçesine yapılan konut yatırımlarından dolayı bu bölge, kentin en çok değer kazanan yerleşim yerlerinden biri haline geldi. Ancak devamlılığı sağlamak için, son dönemde artan yoğun talebi karşılamada yaşanan sıkıntının çözüme kavuşturulması gerekiyor. Buradan yatırımcılara çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin hep birlikte Menderes’in değerine değer katalım ve oluşan bu mağduriyetin bir an önce önüne geçelim.”

Deprem sonrası fırsatçılar İzmir’de kiraları yüzde 30 artırdı!