İzmir'de yeni kent merkezi planı kabul edildi

İzmir'de yeni kent merkezi planı kabul edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi Alsancak Limanı ve Turan Bölgesi arasında kalan 471 hektarlık alanı kapsayan Yeni Kent Merkezi planını kabul ettiBüyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı başkanlığındaki toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Yeni Kent Merkezi alanının  İzmir  için önemli bir konu olduğunu, jeolojik etüt ve mahkeme kararları doğrultusunda planın tamamlandığını ifade etti.
        
AK Partili Meclis Üyesi Murat Akdemir de ticaret, turizm, konut ve rekreasyon alanlarını içeren bölgenin İzmir ticari hayatına önemli katkı sağlayacağını, bölgeye yatırım yapılmasını desteklediklerini söyledi. Konuşmaların ardından bölgeye gökdelenler yapılmasını da öngören plan kabul edildi.
        
MECLİSTE TARTIŞMA YAŞANDI
        
Toplantıda, AK Partili meclis üyeleri, komisyonlarda görüşülen raporların mecliste de ele alınmasını ve meclis üyelerinin komisyon raporları ile ilgili bilgilendirilmesini istedi.
        
CHP Grup Başkan Vekili Aydoğan´ın, "Hepimiz komisyonlara gidip bilgi alamayız. Mecliste bu kadar insan her kararı inceleyemez" sözleri üzerine Ak Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar da "Komisyona girilmez" anlayışının yasakçı bir tutum olduğunu ve bu anlayışı kabul edilemez bulduklarını dile getirdi.
        
Çakar, "Bırakın insanlar konuşsun. Söylemek istediklerini açıklasınlar. ´Meclis üyesi komisyona gelemez´ diye bir kaide mi var? Sizin istediğiniz gibi mi konuşacağız ? Biz kararlarla ilgili yeterli bilgi almak istiyoruz. Bana meclisten önce bürokratların komisyonlara sunduğu bilgileri veriyorsunuz. Komisyonda incelenen metin ve belgeleri son anda takdim ediyorsunuz" diye konuştu.
        
Aydoğan´ın "Adamsın diye bilgi verdim. Boş konuşma. Meclisi de germe" sözleri üzerine, Çakar, "Sözlerini geri al ve özür dile. Asıl ben seni adam sanmıştım ama adam değilmişsin. Adam mısın?" dedi.
        
Aydoğan ve Çakar´ın oturdukları yerden kalkmaları ve bağırmaları üzerine meclis üyeleri araya girdi, oturuma bir süre ara verildi.
        
Aranın ardından Sırrı Aydoğan ve Yusuf Kenan Çakar karşılıklı özür diledi, tartışmada yer alan ifadeler de meclis tutanaklarından oy birliği ile çıkarıldı.
        
SANAYİ VE TURİSTİK TESİS ABONELERİNE YÖNELİK SU TARİFESİ
        
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığında gerçekleştirilen İZSU Genel Kurulu´nda ise turistik tesis, şantiye, sanayi işletmelerine yönelik su tarifesi görüşüldü.
        
Toplantıda kabul edilen yeni tarifeye göre turistik tesisler, 0-13 metreküp arası su kullanımı için 5.25, 14 metreküp ve üzeri ise 8.48 lira ödeyecek.
        
Otellerde faturalandırılacak su kullanımı toplam harcanan suyun oda sayısına bölümüyle hesaplanacak. Şantiyelerde 0–10 metreküp arası 7,01 TL, 11-20 metreküp ve üzeri su kullanımı 8.07 lira oldu. Sanayide de suyun metreküp fiyatı 6.48 lira olarak belirlendi.
        
Kocaoğlu, tarifeler görüşülürken eski ve yeni tarife arasında iddia edildiği gibi yüzde 500´e varan artış bulunmadığını, yeni tarifenin yönetmelik değişikliği sonucu gerçekleştiğini kaydetti.
AA