İzmirli depremzedelere kredi müjdesi!

İzmirli depremzedelere kredi müjdesi!


İzmir depreminde yıkılan binaların yer aldığı projelerdeki hak sahiplerine yüzde 10 faizle, 1 yıl ödemesiz 19 yıl geri ödemeli kredi verilecek.


AK Parti  İzmir  İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir depreminde yıkılan binaların olduğu 7 proje alanı için inşası devam eden evlerle ilgili depremzedelere yüzde 10 faizle, 1 yıl ödemesiz 19 yıl geri ödemeli kredi verileceğini açıklandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kerem Ali Sürekli, AK Parti İzmir İl Başkanlığında, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ve yönetim kurulu üyeleriyle toplantı gerçekleştirdi. Sürekli, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un son İzmir ziyaretinde yapılan görüşmeler sonucu ortaya çıkan tabloyu dernek başkanı Haydar Özkan ve arkadaşlarıyla değerlendirdiklerini dile getirdi. 

 İzmirli depremzedelere kredi müjdesi!

Sorunların aşama aşama ortadan kalktığını dile getiren Sürekli, "En önemli sorunlardan bir tanesi, proje alanında farklı kredi vadesi ve faizleri uygulanmasıydı. Bu konuda bir mutabakat hasıl oldu. Proje alanlarında 1 yıl ödemesiz, 19 yıl ödemeli faiz oranında yüzde 10 gibi bir rakamla anlaşma oluştu. Bu konuda Bakanlığımız detayları çalışıyor." dedi. Sürekli, İzmir depreminde proje alanı dışında depremden etkilenen 79 bin bağımsız bölümün olduğunu anımsattı.

Bakanlığın, maliyetlerin azaltılması konusunda proje alanı dışında zarar gören depremzedeler için de çalışma yaptığını söyleyen Sürekli, "İnşaat yapımı konusunda gerek proje desteği, gerek ruhsat alımı, gerekse yapım aşamasında talep halinde gerekli çalışmayı yapacak. Bakanlık talep halinde proje alanı dışındaki konutları da yapacak." şeklinde konuştu. Kerem Ali Sürekli, emsal artışı şartlarının genişletilmesi gerektiğini dile getirdi. 

İzmirli depremzedelere kredi müjdesi!

Meslek odalarının itirazı

Bir basın mensubunun, bazı meslek odalarının emsal artışına yönelik düzenlemelere ilişkin yargıya başvuracaklarını açıklanacağı ifade etmesi üzerine Sürekli, "Biz emsal verelim, ne olsa odalar itiraz edecek, top bizden çıksın, düşünceleri doğru değil'. Bizim kaybedeceğimiz 1 dakikamız yok. Önergemiz doğrultusunda karar verirse hiçbir mahkeme bu plan tadilatını bozamaz." dedi. 

İZDEDA Başkanı Özkan, AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli ve yöneticilerin depremzedelere çok destek sağladığını ve her zaman yanlarında olduğunu belirtti. Kredinin, proje alanında olan orta, az ve hasarsız olarak yıkılan binalara ait olduğunu söyleyen Özkan, "1 yıl ödemesiz, 19 yıl ödemeli. TEFE, TÜFE'ye bağlı olarak yüzde 10 faiz oranı belirlendi. Yüzde 10'a sabitleniyor. TEFE ve TÜFE yüzde 10 altına düşerse düşüyor. Bu konuyla ilgili içimiz rahat. Hayırlı olsun herkese." şeklinde konuştu.

İzmir deprem konutları için geri sayım başladı!