İzmit Belediye Meclisi'nde Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konuşuldu!

İzmit Belediye Meclisi'nde Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konuşuldu! İzmit Belediye Meclisi'nde Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konuşuldu!

İzmit Belediyesi’nde yılın son meclis toplantısında Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi masaya yatırıldı.İzmit Belediyesi Aralık ayı toplantısını gerçekleştirdi. İzmit Belediyesi'nde yer alan habere göre, 17 maddenin masaya yatırıldığı meclis toplantısında Cedit Dönüşüm Projesi konuşuldu.


 
CEDİT’E SİYASİ YAKLAŞIYORLAR

 

Meclisteki gündem dışı konuşmalarda Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konusundan bahsedilmesi üzerine açıklama yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Cedit projesi adına kaynak sağlamak için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama olaya siyaseten yaklaşan bakanlık bizlere dönüş sağlanmadı Biz Cedit projesinin yapılmasını istiyoruz. Gerekirse Büyükşehir’e devrederiz. Gerekirse bakanlığa devrederiz. Yeter ki bu proje yapılsın. Hadi gelin birlikte çözelim bu Cedit sorunu” dedi. 17 gündem maddesinin görüşülüp onaya sunulduğu meclis toplantısının ardından bir sonraki meclis tarihi 7 Ocak 2020 Salı günü olarak belirlendi.

 

CEDİT İÇİN ÇALMADIK KAPI BIRAKMADIK

 

Gündem dışı konuşmalarda Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konusundan bahsedilmesi üzerine konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Biz istemesekte onay vermesekte Cedit projesine devam edeceğimizi söyledik. Bu proje 4 buçuk yıldır devam eden bir projedir. Bizim göreve geldiğimiz günden itibaren geçen süre 7 aylık bir süre oldu. Bu konuyu 3 kez bakanlığa ilettik. Kasada para bırakmadığınız için vatandaşa parada veremedik. Bu projede kontağı çevirmek 30 milyon TL belediyeye yükü ise 50 milyon TL’dir. Bir ilçe belediyesine çok büyük bir yüktür. Biz buna rağmen kaynak sağlamak için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama olaya siyaseten yaklaşıldığı için bizlere dönüş sağlanmadı” diye konuştu.

 

HADİ GELİN BİRLİKTE ÇÖZELİM CEDİT SORUNUNU

 

Başkan Hürriyet konuşmasına şu şekilde devam etti: “Keşke Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’te herkes gibi seçilmiş bir belediye başkanı olarak Büyükşehir ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun AK Partili belediye başkanlarıyla verdiği gibi pozlar verebilseydik. Keşke projelerde, yapılan hizmetlerde bir araya gelebilseydik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmetin siyaseti olmaz anlayışı ile çalışıyor. Keşke bizde bunu yapabilseydik. Biz Cedit projesinin yapılmasını istiyoruz. Gerekirse Büyükşehir’e devrederiz. Gerekirse bakanlığa devrederiz. Yeter ki bu proje yapılsın. Biz şu birlik ve beraberlik kültürü gelişsin istiyoruz.

 

CEDİT SORUNUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM

 

Hadi gelin birlikte yönetelim kentimiz. Hadi gelin birlikte çözelim bu Cedit sorunu. Dayanışma kültürü, birlik ve beraberlik kültürü keşke lafta kalmasaydı. Hızlı planlama aşamasındayız. Ankara’ya bakanlığa giderek destek isteyeceğiz. Siyasi yaklaşımları devam ederse ciddi bir karar alacağız. Büyükşehir’e devredilip devredilmeyeceği konusuyla ilgilide kararımızı açıklayacağımız bir basın toplantısı gerçekleştireceğiz. 7 aylık bu süreç için hatam eksiğim ve yanlışım olduysa vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Bu sorunu çözmek için elimden gelenin fazlasını yapacağımı sizlere iletiyorum”