16 / 08 / 2022

Kağıthane'de asbestli binalara geçit yok!

Kağıthane'de asbestli binalara geçit yok!

Kağıthane Belediye ekipleri ilçe genelinde yaptığı kontrollerde 40 ton asbestli inşaat malzemesi tespit etti.İstanbul Kağıthane Belediyesi'nin ilçe genelinde asbestli yapılarla mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor. Kağıthane Belediyesi'nde yer alan habere göre; Belediyeler asbest denetimi konusunda 'az riskli', 'riskli' ve 'yüksek riskli' olarak nitelendirildi. Kağıthane Belediyesi asbest denetimi konusunda ASUD tarafından İstanbul'daki en başarılı 7 belediyeden biri olarak gösterildi.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, bugüne kadar yaklaşık 40 ton asbestli inşaat malzamesi tespit ederek imhasını gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Türkiye’de asbest tespit çalışması yapabilen sayılı belediyeler arasında gösterilen Kağıthane Belediyesi’nin Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Biriminde görevli asbest söküm uzmanları, ilçenin her bir noktasında binaların iç ve çatılarında asbest denetimi yapıyor. Alınan katı numuneler İSGÜM ve TÜRKAK tarafından bu yönde akreditasyonu olan laboratuvara gönderiliyor.

Kağıthane de asbestli binalara geçit yok!

Labaratuvar sonuçları sonucunda binada asbest tespit edilmesi halinde; havaya karışmaması için belediyeye bağlı uzman ekiplerce dikkatli şekilde kırmadan, dökmeden sökülerek istif edilip, özel ambalajlarla paketleniyor. Bu sayede bölge halkının ileride maruz kalabileceği hastalık riskleri önleniyor.

Dönüşümde 'asbest' tehlikesi!