Kahramanmaraş Tekke'de kentsel dönüşüm hız kazandı!

Kahramanmaraş Tekke'de kentsel dönüşüm hız kazandı!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, katıldığı yerel bir kanala ait programda Tekke'de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. 


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yerel bir kanalda katıldığı programda il genelinde yürütülen çalışmaları anlattı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre;  Başkan Güngör, pandemi destekleri, kültür ve turizm çalışmaları, Yedikuyular Kayak Merkezi, Tekke Kentsel Dönüşüm Projesi, Kapalı Çarşı Cephe İyileştirme Çalışması, Valilik Meydanı ve Önsen Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş Tekke

Tekke Tarihi Dokunun Bir Parçası Olacak 

Tekke Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak konuşan Güngör, “İlk etap kapsamında bin konutluk bir dönüşüm hedefliyoruz. Saçaklızade’de inşa ettiğimiz 100 konutu tamamlıyoruz. TOKİ, Kurtlar’da 551 konutun inşasına başladı. Kentsel dönüşüm projeleri üzerinde hükümetimiz ve bakanlığımız da son derece hassas. Tekke’deki hak sahipleriyle de görüşmeler sürüyor. Projemizin tamamlanmasıyla bölge tarihi dokuya uygun mimarisiyle önemli bir merkez olacak” şeklinde konuştu.

Meydan Projesi Üzerinde Çalışıyoruz 

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Özel İdare ve Valilik binasının bulunduğu ada için planlanan projede son durumu da paylaştı. Güngör, “Şehir merkezinde yer alan İl Özel İdare binası fonksiyonel değil. Şehir siluetini de bozuyor. Ada içerisinde ekonomik ömrünü tamamlamış binalar var. Bakanımız Sayın Murat Kurum da şehrimizi ziyaretinde binanın yıkılmasının uygun olacağını düşündüğünü iletmişti. Büyükşehir Belediyesi olarak İl Özel İdare binası ve bulunduğu adayı kapsayan projemizin hazırlık sürecini başlattık. Önemli bir mesafe aldık. Şehrin tarihi dokusunu yansıtan, ticari alanı ve otoparkıyla çok önemli bir proje olacak. Hazırlıklarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde de Sayın Bakanımıza sunumumuz olacak. Bölgedeki ticari hayatı daha da canlandıracak projemiz şehrimiz için hayırlı olsun” dedi.

Kahramanmaraş Tekke

Önsen Şubat’ta İhaleye Çıkıyor 

Önsen Köprüsü projesinin tamamlandığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ihale tarihinin de alındığını müjdeledi. Güngör, “Önsen bölgesi genişlemeye imkân tanıması sebebiyle yeni bir cazibe merkezi olmaya aday bir bölge. Buranın imar planını tamamladık. İlçe belediyemizle buradaki plan sorunu ortadan kaldırmış olacağız. Yapımı devam eden Kurtlar toplu konutunun yanı sıra köyden mahalleye dönüşen bölgemizde 60 bin civarında hemşerimiz yaşıyor. Yaptığımız çalışmalarla orada bir servis yolu oluşturduk hemşerilerimize ve kontrollü geçiş verdik. Köprü projemiz de tamamlandı, Şubat ayında ihalesini gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz yılsonuna kadar köprüyü tamamlamak. Şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Kahramanmaraş Tekke'ye 551 yeni konut inşa edilecek!