27 / 06 / 2022

Kahramanmaraşlı işadamı Abdulkadir Kurtul, ilahiyat fakültesi yaptırıyor!

Kahramanmaraşlı işadamı Abdulkadir Kurtul, ilahiyat fakültesi yaptırıyor!

Kahramanmaraşlı işadamı Kurtul tarafından babası adına yaptıracağı fakülte binasının temeli atıldıKahramanmaraş"ta işadamı Abulkadir  Kurtul tarafından babası adına yaptıracağı ilahiyat fakültesinin temeli törenle  atıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi temel atma  törenin de konuşan TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, şehrin üniversite  ile arasındaki birlik ve beraberliğin önemli sonuçlar doğurduğunu söyledi.

İş adamlarının illerde üniversitelere olan katkıları hakkında bilgiler  veren Sağlam, Kahramanmaraşlı iş adamlarının da üniversiteye katkı sağlayarak  güzel işler yaptığını belirtti.

Sağlam, şöyle konuştu:

'Kahramanmaraş"ta Türkiye"nin en iyi şirketleri arasında bir hayli  şirketimiz bulunuyor. En çok büyüyenler arasına giren şirketlerimiz de var. Geçen  yıla oranla bugün yüzde 37"ye yakın ihracatını artırmış bu şehir. 800 milyon  dolara yakın bir ihracatımız var. İş adamlarımız bir sürü okullar yaptılar.  Üniversitemizde de ilk defa bir fakültenin inşaatı iş adamı Abdulkadir Kurtul  vasıtasıyla babası İsmail Kurtul adına yapılıyor. İnşallah bu güzel örnek devam  eder. Böyle yardımlar devam etmelidir. çünkü şehir hepimizin, üniversite  hepimizindir. Burada okuyan öğrencilerde bütün Türkiye"nin çocuklarıdır. Bu tip  örneklerin devamını diliyorum. Üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin artı  neler yapması üniversiteleri cazibe merkezi haline getirir. Kurtul ailesini de bu  örnek davranışlarından dolayı kutluyorum.'

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise  insanların derdi ortak olduğu zaman siyasetin olmayacağını ifade etti.

'Hem üniversite olarak hem kamu kurumları hem de belediye olarak  hepimizin ortak derdi Kahramanmaraş"tır' diyen Ünal, şöyle konuştu:'Derdimiz ortak olduğu için burada herhangi bir siyasi kimlikle değil,  Kahramanmaraş"ın bir evladı olarak buradayız. Üniversitemiz 1992 yılında kurulmuş olmasına rağmen maalesef 20 yılda gelişimin ancak yüzde 45 oranında  gerçekleştirebilmiş durumdadır. Üniversitemizin bütçesiyle ilgili çok hızlı bir hareketle hem Kalkınma Bakanımız hem de Kalkınma Müsteşarımızla birlikte yüzde  7-8 oranında gerçekleşecek bütçe yüzde 45 oranına çekildi. İnşallah önümüzdeki 4  yıl içerisinde 20 yılda yüzde 45 gelişimini tamamlayan üniversitenin, kalan yüzde  55 gelişimini hızlı bir şekilde tamamlarız diye ümit ediyorum. Bu hayırı yapan  Kurtul Ailesine de teşekkür ediyorum.'

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da üniversite ile il  arasındaki kopuklukların artık çok geride kaldığına dikkati çekerek, 'Bubirlikteliğin en güzel örneğini bugün burada yaşıyoruz' dedi.

İşadamı Abdulkadir Kurtul da Sütçü İmam Üniversitesinin Kahramanmaraş"la  birleşmesi doğrultusunda bir eksikliğinin giderilmesi adına maneviyatın bütünleşmesinde çok önemli görevler üstlenen ilahiyat fakültesinin yapımının  kendisine düşmesinden dolayı onurlandığını söyledi.

'Başlamak bitirmenin yarısıdır' diyen Kurtul, 'Kaba inşaatını yapmayı  taahhüt ettiğim fakülte inşaatını en kısa zamanda ikmal edip tamamlanması için yoğun çaba sarf edeceğim. Bu kentin müteşebbis iş adamları bu üniversitenin  arkasındadır. Üniversitemiz bilimsel çalışmaları ve üniversitesiyle geliştirdiği  projelerle bu topluma hizmet etme azminde ve kararlılığındadır' diye konuştu.

Törende, AK Parti Milletvekilleri Yıldırım Mehmet Ramazoğlu, Sıtkı  Güvenç, Sevde Beyazıt Kaçar ve KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan da birer konuşma yaptı. Daha sonra fakülte inşaat alanına giden heyet, düğmeye basarak fakülte  inşaatının ilk harcını attı. Kahramanmaraş Valisi şžükrü Kocatepe"nin temel atma töreni için kesilecek  olan kurbanlığı şekerle beslemesi de ilginç görüntüler oluşturdu.

AA