Kahramanmaraş'ta Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi kuruluyor!

Kahramanmaraş'ta Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi kuruluyor!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ‘yeni güzel adamlar’ yetiştirmek için Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi projesini hayata geçiriyor. Müze için ‘Kara Lise’ restore ediliyor.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ‘yeni güzel adamlar’ yetiştirmek için Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi projesini hayata geçiriyor. Müze için ‘Kara Lise’ restore ediliyor.


Anadolu'nun en büyük kitap ve kültür fuarı, sempozyumlar, konferanslar, paneller ve söyleşiler gibi kültür hizmetlerini coşkuyla sürdüren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Yedi Güzel Adam'ın okuduğu Kara Lise adıyla anılan eski Kahramanmaraş Lisesi'ni restore ederek Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi'ne dönüştürüyor. Başkan Erkoç, "Düzenlediğimiz kitap ve kültür fuarı, açtığımız kütüphaneler, restorasyonlarımız, müze projemiz hedefimizin altyapısını oluşturmaya yönelik kültürel çalışmalardır. Yine bu kapsamda 1992 yılında tescil edilen ve orijinalliğini önemli ölçüde koruyarak günümüze kadar gelen şehrimizin muhteşem taş işçiliğini yansıtan tarihi binayı restore ederek şehrimize kazandırıyoruz" diye konuştu. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi binası, Amerikan misyonerler tarafından misyonerlik faaliyetlerini yaygınlaştırmak için 1850'li yıllarda inşa edilmiş, "Amerikan Koleji" olarak bilinen bir yapıydı. Anadolu'nun bazı yerlerinde açılan bu tür okullar Lozan Antlaşması'ndan sonra kapatılmıştı. Cumhuriyetin ilanından sonra 1933 yılında, Kahramanmaraş'ta ilk eğitim kurumu olarak açılmıştı.


HEDEF BÜYÜK

200 yıllık tarihi binada yapılan restorasyon çalışmalarını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Bu topraklar ruh dünyamızı inşa eden kültürümüzün cevherlerini yetiştirdi, yetiştirmeye devam ediyor. Hedefimiz Kahramanmaraş'ımızın adını UNESCO Dünya Edebiyat Kentleri arasına yazdırmak" dedi.


Sabah