18 / 08 / 2022

Kanal İstanbul için veriler ne diyor?

Kanal İstanbul için veriler ne diyor?

İçişleri Bakanlığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında "Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine" afiş astığı için soruşturma başlattı. Ekrem İmamoğlu ise Kanal İstanbul'u devlet projesi olarak görmediğini belirtti. Peki veri ve uygulamalar ne diyor?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011'de çılgın proje olarak açıklanan Kanal İstanbul projesi için henüz ihale yapılmadı. Fakat Karadeniz’i Marmara’ya bağlayarak Boğaz’daki gemi trafiğini hafifleteceği ileri sürülen kanal ile ilgili tartışmalar sona ermiyor.

Sözcü'de yer alan habere göre; son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “Ya Kanal ya İstanbul” afişleri sebebiyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açılmasının üzerine dikkatler bir kez daha çılgın projeye döndü.

İçişleri Bakanlığı, “Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine ön inceleme başlatılmıştır” derken, Ekrem İmamoğlu ise Kanal İstanbul'u bir devlet projesi olarak görmediğini dile getirdi. 

ÇOĞU ÖZEL PARSEL

10 yıldır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen projeye ilişkin detaylar ise şu şekilde:

Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran noktadan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca süren, Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün doğusunda Karadeniz’e ulaşan güzergahta bulunan projenin mülkiyet analizine göre, 45 kilometre uzunluğundaki bölgede arazilerin büyük bir kısmı şahıs ve şirketlere ait olduğu görünüyor.

Kanal İstanbul projesi güzergahında toplam 8 bin 300 parsel yer alıyor. Bu parsellerin 5 bin 908’inin yani yüzde 71’inin özel mülkiyet olduğu tespit edilirken yüzde 7’sinde ise diğer kamu kuruluşlarıyla ortak olan şirketlere ait paylar mevcut.

Kanal İstanbul’un geçeceği güzergah toplam 152 milyon metrekarelik bir alanı dahil ediyor. Bu alanın 37.5 milyon metrekaresi su yolu için kullanılacak. 25.5 milyon metrekaresi ise kamusal alan ihtiyacını giderecek. 

Geriye kalan 89 milyon metrekarelik alanda ise kanal manzaralı villa, apartman ve çok katlı sitelerden oluşacak yapılar, alış veriş merkezleri, oteller, okullar, limanlar ve kamu binaları bulunacak.

TARIM ARAZİLERİ ZARAR GÖRECEK

Kanal İstanbul’un geçeceği özel arazilerde yapılacak kamulaştırma çalışmalarından sonra, tarımsal arazi ve ormanlar zarar görecek. Ayrıca, proje güzergahında bulunan 440 meradan, 13 milyon 437 bin metrekare büyüklüğündeki 418’inin mera niteliği kaldırılacak, 22’sinde ise tapu kaydında tedbir veya davalar olması sebebiyle henüz çalışmalar tamamlanamadı. Kaybolacak tarım ve mera alanları toplam 40 milyon 710 bin metrekare olurken, bu rakam projede kullanılacak toplam alanın yüzde 59.5’ine denk geliyor. Proje üzerinde 4.5 milyon metrekare de orman alanı yer alıyor. 

YENİ ŞEHRİN DETAYLARI

Kanalın etrafında kurulacak yeni şehir projesi için çalışmalar yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgedeki yapılaşmayı belirleyecek olan yedi etaplık 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından üçünü onaylamış itirazları almıştı. Şimdi nihai karar verilecek. 

Yenişehir projesinin birinci etabını kapsayan imar planları Arnavutköy’deki tarım arazilerini yapılaşmaya açacak. 39 milyon metrekare büyüklüğündeki birinci etabın odağında ticaret ve turizm bulunuyor.

Kanal İstanbul’un Karadeniz girişinin doğusundaki Yeniköy’de ayrılan 2 milyon metrekare büyüklüğündeki alan lojistik merkezi yapılacak. İstanbul Havalimanı’nda geliştirilen kargo şehrinin konteyner limanı ve antrepolar ile desteklenerek, şehrin lojistiğinin büyük bir kısmının bu bölgeye aktarılması amaçlanıyor. 

Havalimanının yanında Tayakadın’da ayrılan 2.2 milyon metrekare alana teknoloji üssü kurulması planlanıyor. Fuar ve kongre turizmine hizmet sunacak 1.4 milyon metrekare büyüklüğündeki alan da havalimanı ve teknoloji geliştirme bölgesi ile ilişkili olacak.

Hazırlanan planda Baklalı bölgesinde sağlık turizmine yönelik faaliyetlerin bulunabileceği bir yer tasarlandı. Bu alanda ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet sunacak ve tüm ihtisas dallarını bünyesinde barındıracak hastane, rehabilitasyon merkezi, sağlık köyleri, yaşlı bakım evleri yer alacak. 

SAHİLE 38 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA DOLGU

Küçükçemece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos Gölü güzergahında hayata geçirilecek Kanal İstanbul projesinde çıkarılacak 1 milyar 155 milyon metreküp hafriyatla, Marmara Denizi’nde 3 yapay ada yapılması hedefleniyordu.

Mali açıdan etkin görülmediği için çıkarılan toprak ile Karadeniz kıyısında 38 kilometrelik kıyı dolgusu yapılacak. Su yolu için 166 milyon metrekarelik alanda imar düzenlemesi yapılacak projenin, hazırlık, kazı çalışmaları ve diğer imalatlarla birlikte 7 yılda tamamlanacağı planlanıyor.

Kanal İstanbul'a neden itiraz ediliyor?

Kanal İstanbul karşıtı pankartlar için inceleme başlatıldı!