05 / 07 / 2022

Kanal İstanbul manzaralı dev projede düğmeye basıldı!

Kanal İstanbul manzaralı dev projede düğmeye basıldı!

Uzun zamandır gündemde olan ve tartışmalar yaratan Kanal İstanbul projesinde son dakika gelişmesi yaşandı. Buna göre, projenin Marmara Denizi’nden giriş bölgesinde, Emlak Konut GYO'nun hayata geçireceği 5.785 konuttan ve 437 ticari üniteden meydana gelen konut projesinde düğmeye basıldı. Uzun zamandır gündemde olan ve tartışmalar yaratan Kanal İstanbul projesinde son dakika gelişmesi yaşandı. Buna göre, projenin Marmara Denizi’nden giriş bölgesinde, Emlak Konut GYO'nun hayata geçireceği 5.785 konuttan ve 437 ticari üniteden meydana gelen konut projesinde düğmeye basıldı. 

Kanal İstanbul manzarasına sahip bu konut projesinin 3 milyar 645 milyon 775 bin 648 Türk Lirası'na mal olması planlanırken, projenin kapalı inşaat alanı 1 milyon 68 bin metrekare olarak açıklandı. 

Kanal İstanbul manzaralı dev projede düğmeye basıldı!

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) Küçükçekmece Gölü'nün kıyı kısmında inşa edeceği Avcılar Firüzköy Projesi'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunun gerçekleştirildiği açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca askıya çıkarılan projenin tanıtıldığı bilgilerde, Kanal İstanbul projesi manzarası bulunan dev toplu konut projesine ilişkin detaylar belli oldu. 

5.785 konuttan ve 437 ticari bölümden meydana gelecek olan konut projesinde, 6 mahallenin yer alacak şekilde tasarlandığı belirlendi. Proje kapsamında, gölün kenarında 6 mahalle halinde 304 blok inşa edilecek. Mülkiyetinin TOKİ’ye ait olduğu ve toplam 689 bin 326 metrekare büyüklüğe sahip arsanınsa imar planında özel sağlık, özel eğitim, konut ve ticaret fonksiyonları bulunuyor. 

Kanal İstanbul manzaralı dev projede düğmeye basıldı!

1 MİLYON METREKARE KAPALI İNŞAAT ALANI

Tartışmalara neden olan Kanal İstanbul'un manzarasına sahip bloklar toplam 167 bin 527 metrekare oturma alanına sahip olacak ve en yüksek kat yüksekliği de 8 kat olacak, uzunluk 32 metre olarak belirlendi. Çocuk oyun parkı ve yaya yolu gibi yapısal peyzaj alanlarında 341 bin 799 metrekarelik alan ayrılırken, proje kapsamında 180 bin metrekare büyüklüğe sahip yeşil alan yer alacağı da ortaya çıktı. 

Kanal İstanbul manzaralı dev projede düğmeye basıldı!

İSKAN AŞAMASINA 2027'DE GEÇİLECEK

Dev konut projesinin 5 senede tamamlanması öngörülürken, hafriyat kısmının da inşaat ihale usulü kullanılarak farklı şirketlerce gerçekleştirileceği için 3 sene kadar süreceği öngörüldü. Projede iskan aşamasının 2027'nin ortalarında başlaması planlanıyor. 

Proje sahasının, Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası çerçevesinde “2. derece deprem bölgeleri”nde yer aldığı belirlendi. 

Kanal İstanbul manzaralı dev projede düğmeye basıldı!

BATHONEA ANTİK KENTİNİN YANI BAŞINDA

Proje alanının güney ve doğusunda 1. derece arkeolojik sit alanı, batısındaysa 3. derece arkeolojik sit alanı yer alıyor. 

Bathonea Arkeolojik Kazı Alanı'nın yanında yer alan dev arazi, 2010'da arkeolojik sit alanından alındı ve koruma kurulundan inşaat için sakınca olmadığına ilişkin karar verildi. 

Kanal İstanbul'un tapu sürecinde son durum ne?

Kanal İstanbul’daki arsalara 15 kat imar izni çıktı!