05 / 07 / 2022

Karabağlar dönüşecek ve yenilenecek!

Karabağlar dönüşecek ve yenilenecek!

Karabağlar Belediyesi’nin 2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik planı, belediye meclisinde oy birliğiyle kabul edildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Hedefimiz modern bir Karabağlar yaratmak” dedi.İzmir Karabağlar Belediye Meclisi'nin ekim ayı ikinci oturumu, belediye binasındaki meclis salonunda Muhittin Selvitopu önderliğinde düzenlendi. Kanalben'de yer alan habere göre; toplantıda meclis üyeleri, belediye tarafından hazırlanan ve 2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik plan ile ilgili görüş ve önerilerini sundu.

Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, Karabağlar’ın çarpık yapılaşma nedeniyle sorunlarını çözmek amacıyla geçen 5 yıllık dönemi iyi değerlendirdiklerini, özellikle ilçenin planlanması çalışmalarında önemli ilerlemeler sağladıklarını kaydetti. Karabağlar’ın gelişme potansiyeli yüksek ilçelerden olduğunu söyleyen Başkan Selvitopu, “Yaptığımız stratejik ve imar planlarıyla bu potansiyelin önünü açabilirsek, Karabağlar’ın gelişmemesi için ortada hiçbir neden kalmayacak. İnşaat sektörünün de krizden çıkmasıyla birlikte ilçemiz, öngördüğümüz şekilde kendi gelişimini, dönüşümünü, yenilenmesini sağlayacaktır. Hedefimiz; kültür merkezleri, sosyal tesisleri, meydanları, spor alanlarıyla birlikte modern bir Karabağlar yaratmak. Bunun için çaba harcıyoruz” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL ARŞİV

Bu dönemde “dijital arşiv” projesini hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Selvitopu, “Bu sistemi belediyede oluşturduğumuzda, bir çok hizmetin daha farklı yapılabildiğini hep birlikte izleyeceğiz. Bu bizim en temel, öncelikli konularımızdan birisi. Bu dört yıllık süre içinde özellikle imar ve mali hizmetlerin arşivini dijital ortama aktaracağız. Her şey şeffaf olacak. Nerede ne yapılıyor, nerede binamız, gayrimenkulümüz var, belediyede kaç personel çalışıyor, tüm bunlar halkımızın bilgisine sunulacak” açıklamasında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle bir çok projede ortak çalışmalar içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Selvitopu, özellikle trafik sorununun çözümüne eğildiklerini açıkladı. Selvitopu, metronun ilçeye gelmesi için büyükşehir belediyesinin proje çalışmaların devam ettiğini anlatarak “Metronun, Karabağlar’ın ortasından, yay çizerek geçmesini istiyoruz. Bu da ilçenin gelişimini önemli oranda etkileyecek” şeklinde konuştu.

KAYIP 22 MİLYON

Başkan Selvitopu, emlak değerlerinde meydana gelen artışı sınırlayan yasa nedeniyle Karabağlar Belediyesi’nin 22 milyon liralık gelir kaybına uğradığını da meclis toplantısında açıklamalarda bulundu. Belediyenin 2019 bütçesinin, emlak değerlerinde yaşanan artış hesaplanıp yapıldığını hatırlatan Başkan Selvitopu, “Biz bütçeyi yaptıktan sonra, ‘emlak değerlerinde yüzde 50 artış yapılabilir’ diye bir yasa çıktı. Örneğin bir bölgede 700 lira rayiç bedelle kamulaştırma yapılıyor. Yasa değişikliği nedeniyle biz aynı yerden emlak vergisini 150 liradan almak zorunda kalıyoruz. Böylece Karabağlar Belediyesi’nin gelir kaybı yaklaşık 22 milyon lirayı buldu. Bu değişiklik en çok bizi yaraladı” dedi.