Kaş'ta kaçak villalar mantar gibi türüyor!

Kaş'ta kaçak villalar mantar gibi türüyor!Turizm cenneti Antalya Kaş'ta özellikle sahil kesimlerde inşa edilen kaçak villalar mantar gibi türüyor.


Antalya'nın Kaş ilçesinin kıyı bölgelerinde imar affı bahane edilerek inşa edilen kaçak villalar nedeniyle tatil beldesi adeta şantiyeye döndü. Sözcü'de yer alan habere göre, Kaş Çevre Platformu üyesi ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan “Çok sayıda davalar açtık ama ciddi anlamda bunu önleyici yasa şart” dedi.

“YÖNETİCİLER BİLE KONTROL ALTINA ALAMAZ DURUMDA”

Antalya'nın en büyük ve turistik ilçeleri arasında yer alan Kaş'ta yapılaşmanın sadece merkezde kalmayıp her tarafını sardığını dile getiren Munise Ozan, şu şekilde konuştu; “Maalesef imar affı kaçak yapılaşmayı çok hızlandırdı. Öyle ki yöneticiler bile kontrol altına alamaz durumda. Tutanaklar tutulduğuyla kalıyor. Kaş'ın yüzölçümü ile kıyısal alanı da çok fazla ve çok değerli. Aslına bakarsanız Kaş, Kekova ve Patara koruma alanları ama korunabilen bir şey yok.”

HALKA AÇIK ALANLARDAN VİLLA FIŞKIRIYOR

Kıyı kesiminde sıkıntının büyük olduğunu, kimsenin kanun dinlemediğini söyleyen Munise Ozan, “Biz çevreciler olarak şikayet ediyoruz. Belediyeler gözümüzün önünde tutanaklar tutuyor ama ciddi bir yaptırım olmadığı için para cezalarıyla kurtuluyorlar. İşin en acısı da halka ve kamuya açık alanların talan ediliyor olması. İmar affı 2016 öncesini kapsıyor ve insanlar göz göre göre yeni yaptıkları yerleri önceden yapmış gibi göstererek affa sokmaya çalışıyorlar. Şu anda onlara devlet bile dokunamıyor. Bu işe Çevre Bakanlığının köklü bir yasa çıkartması gerekiyor. Kamu, tarım ve hazine alanları korunmalı” dedi.

FIRSATÇILARA RANT KAPISI OLDU

“İmara karşı değiliz ama yasal çerçevede olmalı” diye konuşan Ozan, yapılaşmanın kişisel ihtiyaçtan değil rant düşüncesinden yapıldığını söyledi. Ozan, “Dernek ve platform olarak bünyemizde hukukçularımız var. Çok sayıda davalara müdahil olduk, bazılarını kazandık, bazıları hala devam ediyor. Fakat bu arada işin üzücü yanı inşaatlar da devam ediyor. Kaş bölgesinde antik alandan tutun, ekolojik alana kadar aklınıza hangi korumalı alan gelirse hepsi burada var. Böyle giderse Kaş'ta yeşil alan kalmaz” dedi.

İMAR BARIŞI KAÇAK YAPILAŞMAYI TETİKLEDİ

Antalya genelindeki imar planları ve usulsüz imarlar ilgili çok sayıda davalar açan Avukat Tuncay Koç da konuyla ilgili olarak, “Kaş’ta imar yoğunluğunu arttırmak istiyorlar. Hiç bir zorunluluk olmadığı halde Çukurbağ Mahallesi’nden Kalkan’a yapılmak istenen karayolu projesi de bunlardan birisi. İmar Barışı özellikle Kaş gibi sit alanları ve ormanlarda kaçak yapılaşmayı çok artırdı. Millet yapı kayıt belgesine başvurup kanunlardan sonraki alanlarını bile yasallaştırmaya çalışıyor” dedi.