05 / 07 / 2022

Kayseri Banliyö Hattı Projesi'nin akıbeti mecliste!

Kayseri Banliyö Hattı Projesi'nin akıbeti mecliste!

Kayseri Banliyö Hattı Projesi'nin akıbeti meclis gündemine taşındı. İYİ Parti'li Ataş, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri Banliyö Hattı Projesi'nin akıbetine ilişkin soru önergesi hazırladı. Ataş, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

İYİ Parti'li Ataş, ''Aşağıdaki soruların Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim'' diye konuştu. 

Ataş, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Kayseri, iktidar tarafından yıllardır söz verilen ama bir türlü hayata geçirilmeyen ulaşım konusundaki projelerin akıbetini merak ediyor, gerçekleşmesini bekliyor. Kayseri için son derece önemli olan ve şehrimize değer katacak Hızlı Tren, Tramvay Hatları, Lojistik Köy, Havaalanı ve Ankara-Niğde Otobanına Bağlanma gibi dev ulaşım projeleri, her seçim döneminde gündeme geliyor, ancak seçim bitince konuşulmuyor. Seçim döneminde sıkça konuşulan ve unutulan bu projelerden biri de Banliyö Hattı Projesi'dir. Kayseri Banliyö Hattı Projesi, 2014 senesinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından gündeme getirmiş, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile DDY Genel Müdürlüğü arasında anlaşma yapıldığı beyan edilmiştir. 130 kilometrelik bu projeye göre kentin batısındaki Yeşilhisar ile doğusundaki Sarıoğlan ilçeleri arasında banliyö treni seferleri düzenlenecek, bu sayede hem kırsaldan kente göçün önüne geçilmiş, hem de yapılacak seferlerden söz konusu güzergâhta bulunan Kayseri ve İncesu Organize Sanayi bölgeleri de yararlanacaktı. Ama olmadı, yapılmadı; açıklamanın üzerinden 7 yıl geçti diğer önemli projeler gibi vaatler hep sözde kaldı. Dönemin ilgilileri tarafından 2018 senesinde bitirileceği beyan edilen projeye başlamadan, milyonlar harcanarak duraklar yapılmaya başlandı. 2016 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından durak ihalesine çıkıldı ve bazı bölgelerin durakları yapıldı. Şimdi ise birçok noktaya konulan banliyö tren durukları içler acısı, bakımsız ve çürümeye terk edilmiş durumda. Bu önemli projede seçim zamanı Kayserililerin oylarını almak için kullanılmış ve Kayseri'nin diğer önemli projeleri gibi kaderine terk edilmiştir. Kayserili işsiz ve aşsız gezerken şehrin paraları popülist ve günü kurtarmaya yönelik projelere kullanılmıştır.''

 Kayseri Banliyö Hattı Projesi nin akıbeti mecliste!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş'ın soruları:
1-Kayseri Banliyö Hattı Projesi hangi aşamadadır? 
2-Proje ne zaman tamamlanıp, hayata geçirilecektir? 
3-Projede bir gecikme yaşanmış mıdır? Yaşanmışsa sebepleri nelerdir? 
4-Proje askıya alınmış mıdır? Proje askıya alınmışsa sebepleri nelerdir? 
5-Projenin devam etmesine yönelik bir çalışma var mıdır? 
6-Proje kapsamında ne kadar harcama yapılmıştır? 
7-Projenin gecikmesinden ve kullanılmayan durakların yapılmasından dolayı bir kamu zararı oluşmuş mudur? Oluşmuşsa, sorumluları hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır? 
8-Çürümeye terk edilen durakların akıbeti hakkında bir düşünce veya çalışma var mıdır? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com