Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı Projesi'nin akıbeti mecliste!

Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı Projesi'nin akıbeti mecliste!Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesi'nin akıbeti meclis gündemine taşındı. CHP'li Kaya, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin akıbetine ilişkin soru önergesi hazırladı. Kaya, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Kaya, ''Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 Eylül 1924'te Trabzon ziyaretinde söylediği; “Trabzon'umuzu az zamanda dâhile demir yoluyla birleştirmek nuhbei amalimdir" sözlerinin üzerinden 96 yıl geçti. Trabzon Şehri bir asırdır demiryolunu bekliyordu.  Önceki Başbakanlarımızdan Sn. Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu, AKP Trabzon Milletvekilleri, önceki Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AKP Trabzon İl Başkanı Sn. Haydar Revi farklı tarihlerde yaptıkları açıklamalarda "Erzincan - Trabzon" Demiryolu hattı ile ilgili güzergâh tartışmalarının artık son bulduğunu ve hattın Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon olarak kesinleştiğini, haritasının dahi çizildiğini müjdelediler ve hayırlı olmasını temennilerini defaatle kamuoyuyla paylaştılar. Trabzonlu ve Gümüşhaneli vatandaşlar söz verilen demiryolu hattı çalışmalarının bir an önce başlamasını ve yüzyıllık hayale kavuşmayı beklerken, Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü'nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısıyla güzergâhın Erzurum-Rize hattına kaydırıldığı iddiaları gündeme gelmiştir. Bu haberler demiryolu müjdesi verilen Trabzon ve Gümüşhane illerimizde haklı olarak büyük tepkilere neden olmuştur'' diye konuştu. 

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'nın soruları:

1- Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin son  durumu nedir? Bu projenin Rize'nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru mudur? 

2- Erzincan- Trabzon demiryolu hattının Rize'nin İyidere ilçesine kaydırıldığı iddiaları doğru ise bu değişikliğin sebebi ve gerekçesi nedir? 

3- Erzincan- Trabzon demiryolu hattı başka bir ile kaydırılmış ise, AKP'li siyasetçiler ve siz Sayın Bakan, Trabzonlu ve Gümüşhaneli vatandaşlarımıza Erzincan-Trabzon  demiryolu hattı konusunda "hayırlı olsun" ve “müjde" sözlerini neden ve neye göre verdiniz? 

4- 2013 yılında Trabzon Çamburnu'nda yapılması planlanan lojistik merkezi de daha  sonra başka bir ile kaydırılmıştı. Erzincan- Trabzon demiryolunun başka bir ile kaydırıldığı iddiaları doğru ise; Trabzon'a yapılan projelerin başka illere kaydırılması Trabzon'a karşı yapılmış büyük bir haksızlık değil midir? Bu haksızlıkların arkasında  kim vardır? 

5- Trabzon Büyükşehir Belediyesi konuya ilişkin olarak kurum görüşü bildirmiş midir?  Bildirmiş ise kurum görüşü nedir?