19 / 08 / 2022

Kayseri Güneşli'de 1 milyon metrekarelik arazide villa yapılmasına tepki!

Kayseri Güneşli'de 1 milyon metrekarelik arazide villa yapılmasına tepki!

Kayseri’nin Güneşli Mahallesi’nde köylülerin 1960'da Tarım Meslek Lisesi yapımı için bağışladığı yaklaşık 1 milyon metrekare büyüklüğündeki alana Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin villa yapma kararına mahalle sakinleri tepki gösterdi.Kayseri'deki Güneşli Mahallesi sakinlerinin 1960'da Tarım Meslek Lisesi yapılması için bağışladığı yaklaşık 1 milyon metrekare büyüklüğe sahip arazi, bir dönem amacına uygun olarak hizmet sunduktan sonra okul kapatıldı. Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre; 2008'de Tarım Bakanlığı tarafından bir şirkete kiralanan arazi bir süre tarımsal faaliyetler için kullanıldı. Söz konusu arazi bir süre sonra tekrar kamuya geçti ve yapılan düzenleme ile imara açıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Şubat'ta söz konusu arazide 700 villa yapılmasına karar verince mahalle sakinleri olaya tepki gösterdi. 

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocasinan ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ile Güneşli'yi ziyaret ederek, vatandaşlarla görüştü. Güneşli Mahallesi sakinleri, arazide villa yapımı kararına tepkilerini dile getirdi. 

Kayseri Güneşli de 1 milyon metrekarelik arazide villa yapılmasına tepki!

Güneşli'de kurulan Tarım Meslek Lisesi'nin mezunlarından olan Güneşli Muhtarı Osman Gözgenç, imara açılan arazinin tarım arazisi olmadığı yönünde sözlerin gerçeği yansıtmadığını aktararak, “Burası ‘Tarım arazisi değil' diyorlar. Ben bu okulunun mezunuyum. Uygulamalı olarak tarlada da çalıştım. Taşını da topladım, tohumunu da ektim. Mısır da ektim, pancar da… Burada kümeslerimiz vardı. Bir partide 10 bin civciv çıkartan kuluçka makinemiz vardı. Orada elde edilen ürünler çevre ile ilçelerin tarım müdürlüklerine satılırdı. Hani tarım alanı değildi. Tarım alanı değil de 2015, 2016 yıllarında Ömer Dengiz ve ortakları Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt oldu. Buradan mazot, gübre desteği, yem bitkileri desteği aldı. Yonca desteği aldı, hayvan desteği aldı. Hani tarım alanı değildi? Burası tarım alanı değil eğitim kurumu diyorlar. Eğitim kurumu 1 milyon metrekare üzerine mi kurulur? Eğitim kurumu 100 dönüme, 200 dönüme kurulur" şeklinde konuştu.

Güneşli sakinleri, Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki'nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde söz konusu arazinin bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile imara açıldığını dile getirerek, villa yapılacak çok daha geniş arazilerin bulunduğunu, verimli toprakların tarım arazisi olarak kalmasını isteyerek, “Bırakın köylü toprağını eksin. Köylü şehre gidip de asgari ücretle köle olmasın” dedi.

Kayseri Güneşli de 1 milyon metrekarelik arazide villa yapılmasına tepki!

Güneşli halkının taleplerini dinleyen Arık, köylülerin son derece masun ve haklı bir talepleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

- Zamanında burada üretim yapılmış. AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz de burayı tarım alanı olarak kullanmış. Burada ahır yapmış, üretim yapmış, ekmiş devletten de desteğini almış.

- Sonra bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tarım alanı konut alanına dönüştürülmüş. Güneşlili hemşehrilerimiz ‘Bizim başka tarlamız yok, başka ekip dikecek alanımız yok. Bize ait olan araziyi devlet bize kiralasın biz tarım alanı olarak kullanalım.

- İlla ki villa yapacaklarsa daha uygun olan yerlerimiz var. Oralara zenginler için villa yapsınlar. Bizim ihtiyacımız villa değil. Bizim ihtiyacımız tarım. Biz üretmek istiyoruz. Ekmek istiyoruz' diyorlar.

- Bu kadar masum bir istekleri var. 

Ankara'da Anıtkabir'in yakınındaki parselin ticaret alanına dönüştürülmesine tepki!