Kayseri METALSAN İşyeri Yapı Kooperatifi'nden arsa satışıyla üyelerine destek!

Kayseri METALSAN İşyeri Yapı Kooperatifi'nden arsa satışıyla üyelerine destek!Kayseri'de tasfiye süreci başlatan METALSAN Küçük Sanayi Sitesi İşyeri Yapı Kooperatifi, sattığı arsadan elde ettiği 465 bin TL'yi, salgın sebebiyle zor günler geçiren 372 üye esnafa dağıttı.


2010'da faaliyete geçen METALSAN Küçük Sanayi Sitesi İşyeri Yapı Kooperatifi, aldığı 310 bin metrekare arsanın 66 bin metrekare kapalı alanında 372 iş yeri yaptırdı. 2014'te 50 milyon TL maliyetle dükkanları bitiren kooperatif, bunları hak sahiplerine teslim etti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; tasfiye süreci başlatan ve son olarak 3 ay önce kalan 9 bin 200 metrekare arsayı 465 bin TL bedelle satan kooperatif, bu parayı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle zor günler geçiren üye 372 esnafa hissesi oranında dağıtttı. 

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı da olan METALSAN Küçük Sanayi Sitesi İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Ahmet Övüç, AA muhabirine, 2008'de kurdukları kooperatifin 2010'da faaliyete geçtiğini dile getirdi. 

Kayseri METALSAN İşyeri Yapı Kooperatifi

Demirci, hurdacı, oto tamircisi, mobilyacı ve benzeri dükkanları yapıp bitirdiklerini ve esnafa teslim ettiklerini aktaran Övüç, esnafın iş yerlerinde faaliyette bulunduğunu belirtti. 

En küçük dükkanı 550 bin TL, en büyük dükkanı 5 milyon TL'ye yaptıklarını ifade eden Övüç, dükkanın boyutuna göre para topladıklarına dikkat çekti. 

Tasfiye sürecinde son kalan 9 bin 200 metrekare arsayı da satıp, parasını üyelere dağıtma kararı verdiklerini ve dağıtma işleminin 3 gündür devam ettiğini aktaran Övüç, şöyle konuştu:

"Dükkanları tamamladık. Bu arsayı sattık. Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarımızın paraya ihtiyacı vardı. Bu paraları kendilerine dağıttık. Çünkü esnaf ödedi bu parayı zamanında. Pandemi döneminde hiç olmazsa almış oldukları para ikram olsun dedik. Esnafın parasını çarçur etmedik. Parayı çoğalttık, esnafa dağıtıyoruz. Hem de devletimize vergimizi verdik."

Hissesine düşen parayı alan esnaf Ahmet Durmuşoğlu da elektrik pano imalatı işiyle uğraştığını söyledi. 

Verilen paranın çok olmasa da bu dönemde yüzlerini güldürdüğüne vurgu yapan Durmuşoğlu, "Daha önce kooperatiften dükkanlarımızı aldık. Arsa satışından hissemize para düştü, parayı aldım. Yaptırandan Allah razı olsun. Pandemi döneminde bu para bize ilaç gibi geldi" dedi.

Balıkesir Karesi ve Altıeylül Belediyesi'nden esnafa 1000 TL kira yardımı!

Şanlıurfa Eyyübiye'de oto sanayi kiracılarına tahliye tebligatı!

Mersin Toroslar'da esnafa kira desteği sevindirdi!