29 / 11 / 2023

Kayseri'ye Basın Müzesi inşa edilecek!

Kayseri'ye Basın Müzesi inşa edilecek!

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kentte Basın Müzesi kurulması için düğmeye bastı.Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin müzeler şehri olması için bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulacak müzeler arasında Basın Müzesi de yer alıyor. Başkan Büyükkılıç, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve cemiyet üyeleriyle beraber Basın Müzesi’nin kurulacağı Kayseri Mahallesi’ndeki tarihi konağı gezdi.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin müzeler şehri olması için çalışmalarına devam ediyor. Başkan Büyükkılıç, yeni açılacak müzelerden birisi olacak olan Basın Müzesi için Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ne Kayseri Mahallesi’nde yer alan tarihi bir konağın tahsis edileceğini söyledi.

BASIN MÜZESİ KAYSERİ MAHALLESİ’NDE AÇILACAK


Kayseri’ye çok önemli müzelerin kazandırılacağını söyleyen Başkan Memduh Büyükkılıç, “Gazeteciler Cemiyetimizin mütevazı isteğini yerine getirdik. Seçimlerden önce ‘Kayseri Müzeler şehri olacak bunlardan birisi de Basın Müzesi olacak’ demiştik. Bu projemizi inşallah hayata geçireceğiz. Önümüzdeki hafta meclisimize konuyu getirmek suretiyle tarihi konağın tahsisini sağlayıp, daha sonra da karşılıklı yardımlaşarak Cemiyetimizin 40’ıncı yılı olan 4 Şubat’a yetiştirmeye çalışacağız. 40. Yıla yakışır bir eser olacak” dedi. Bu arada Kültepe, Kaniş, Karum’da çalışmaların hızlanması, bir tablet müzesi yapılması ve yolunun yenilenmesi çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Ayrıca Mimar Sinan Müzesi, inanç ve kültürle ilgili müze çalışmalarımız var. Kale içine yaptığımız Arkeoloji Müzesi’nde çalışmalarımızı tamamladık. Taşınma çalışmaları sürdürülüyor. Ayrıca gastronomi ile ilgili bir müze çalışmamız olacak. Havacılık müzesi de gündemimiz arasında. Basın müzesi için tahsis ettiğimiz konak hayırlı olsun. İnşallah Basın Müzesi en kısa zamanda hayata geçer diye umuyorum” şeklinde konuştu.


Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya da, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a destekleri nedeniyle teşekkürlerini sunarak, “Başkanımız Melikgazi Belediye Başkanıyken Kayseri’ye basın müzesi kazandırılması konusunda katkı vermişti. Kayseri Mahallesi’nde güzel bir mekanın tahsisi kararını verdi. Kayseri basını önümüzdeki yıl 110’uncu, Cemiyetimiz de 40’ıncı yılını kutlayacak. İnşallah buraya dijital ve görsel ortamda 110 yıllık Kayseri basınını anlatan Basın Müzesi yapacağız ve Büyükşehir Belediyemizin katkısı ile hizmete açacağız. Kayseri basın camiası adına Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 

Geri Dön