13 / 08 / 2022

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar!

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar!

Kentsel dönüşümde bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak faiz desteğine ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı bankalar ile protokol imzaladı. Peki, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar hangileri?Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar!

6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak faiz desteğine ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı bankalar ile protokol imzaladı.


Binası riskli olarak tespit edilen kimselerin yıkım ve yapım sürecinde mağdur olmamaları için devlet birtakım finansal destekler sağlıyor. Bu kapsamda kentsel dönüşümde bazı anlaşmalı bankalar ile avantajlı krediler veriliyor. 


Ancak bir daire için verilebilecek kredi miktarı en fazla 100 bin TL ile sınırlı oluyor. Peki, kentsel dönüşüm kredisini hangi bankalar veriyor?


Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar:

Türkiye Finans Bank

Türkiye İş Bankası

DenizBank

Akbank

Halkbank

VakıfBank

YapıKredi

Bank Asya

Garanti Bankası

Şekerbank

AlBaraka

Kuveyt Türk

Ziraat Bankası

FinansBank

ING Bank

A Bank

TEB


Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için müteahhit seçimi yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm kredisi veren anlaşmalı bankalara başvuru yapılması gerekiyor. 


Blokeli olarak hesabına geçen krediyi müteahhit, paranın hepsini kullanamıyor. Müteahhidin yaptığı inşaat incelenerek, işin tutarı ne kadar ise banka da o kadar kredi veriyor.Kentsel dönüşümde vergi ve harç muafiyeti!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com