Kentsel dönüşümde kan donduran asbest tehlikesi!

Kentsel dönüşümde kan donduran asbest tehlikesi!Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kentsel dönüşümle yapıların bilinçsiz şekilde yıkılması kan donduran asbest tehlikesini de gündeme getirdi...


Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kentsel dönüşüm projeleri dahilinde binaların yıkılması esnasında sahte asbest raporu verildi öne sürüldü. Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre, kan donduran iddiaların sahibi Asbest Söküm Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, “Yıkılan her bina asbest yani gizli zehir yayıyor. Nedeni yeterince denetlenmemesi ve üçkâğıtçı uzmanların piyasada cirit atması. Yıkım sırasında istenen asbest raporunu binaları görmeden imza atıyor veriyorlar. Kurumlar bunlara itibar etmemeli. Devlet denetlemeli. Göz göre göre insanları zehirlemeyelim” dedi.

Kentsel dönüşümde kan donduran asbest tehlikesi!

Asbest Söküm Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, geçtiğimiz yıl meydana gelen ve çok sayıda can kaybına yol açan  İzmir  depremi ve daha sonra Türkiye'de start verilen kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkacak olan asbest tehlikesiyle ilgili önemli uyarılar yaptı. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, “Türkiye’nin her bölgesinde kanser vakaları arttı. Herkes artık kanser olmak için aday. Yıkımlar plansız, uzman olmadan paldır küldür yapılıyor. Kimse binalarda asbest var mı diye bakmıyor” dedi.

Asbest yok belgesi sahte mi?

Kentsel dönüşüm yıkımları esnasında zorunlu olan “asbest yok” belgelerinin sahte olduğunu öne süren Ensari çarpıcı açıklamalar yaptı. Ensari'nin açıklamaları şu şekilde: “Kâğıt üzerinde asbest raporları alıyorlar ve binaları yıkıyorlar. Türkiye genelinde 590 asbest söküm uzmanı var. Bunların 500’ü işsiz. 15-20 tanesi belediyelerde görevli. 15-20 tanesi ise bu işi ticarete dökmüş. Binaya gitmeden rapor hazırlıyorlar. Ne hikmetse yıkılan hiçbir binada asbest bulunmuyor. Gitmeden, binayı görmeden sahte rapor hazırlıyorlar. 300-500 TL’ye rapor hazırlanıyor. Yıkımcıların ve uzmanların bu sahte raporlarına da belediyeler ve kurumlar göz yumuyor.” Türkiye genelinde kentsel dönüşümle 1 milyona yakın binanın yıkılacağını kaydeden Ensari, “Türkiye genelinde başlayacak olan kentsel dönüşüm ile kanser olan kişi sayısı artacak. Dünyanın asbeste bağlı hastalık istatistikleri  altüst edeceğiz. Belediyeler, bakanlıklar üç maymunu oynuyor” dedi.