Kepez Fevzi Çakmak Mahallesi'nin 2B tapuları dağıtılıyor!

Kepez Fevzi Çakmak Mahallesi'nin 2B tapuları dağıtılıyor! Kepez Fevzi Çakmak Mahallesi'nin 2B tapuları dağıtılıyor!

Antalya'nın Kepez ilçesi'ne bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi'nde, 2B tapuları hak sahiplerine verilmeye başlandı. Hakan Tütüncü, 6 yılda 23 bin hak sahibine tapu vererek Kepez'in tapu probleminin çözümünde önemli mesafe kat ettiklerini söyledi.Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "halk buluşmaları" çalışmasını Fevzi Çakmak Mahallesi'nde sürdürdü. Yapılan ve yapılacak olan hizmetleri anlatan, talepleri dinleyen Başkan Hakan Tütüncü, 6 yılda 23 bin hak sahibine tapu vererek Kepez'in tapu probleminin çözümünde çok önemli mesafe kat ettiklerini söyledi. 

Fevzi Çakmak'ın en büyük probleminin tapu olduğuna dikkat çeken Tütüncü, "2009 mahalli seçimlerinde 2B Hazine arazilerindeki mülkiyet problemini çözme sözü vermiştik. AK Parti Hükümetimizin 2012'de çıkardığı bir kanunla 2B çözüldü. 2014'te yerel seçimlerinde ise seçimlerden sonra tapularınız dağıtılacak, sözünü vermiştik. Fevzi Çakmak ve 18 mahallemizde 6 bin 900 hak sahibi hemşehrimize 2B tapuları verilmeye başlandı" dedi. 

Tütüncü, 2B probleminden dolayı geçmişte Fevzi Çakmak Mahallesi'nde, Vakıf, Hazine ve belediye ait araziler üzerinde gecekondusu bulunanların tapu problemini çözemediklerinin altını çizdi. Başkan Hakan Tütüncü, 2B'nin çözümüyle birlikte 2B olmayan Hazine, Vakıf ve belediye arazilerinde tapu tahsisiyle ilgili çözüm sürecini başlattıklarını belirtti. 


VAKIF TAPULARI DA GELİYOR

Fevzi Çakmak Mahallesi'nde konut parsellerindeki Vakıf mülkiyeti problemini kısa bir zamanda çözüme kavuşturacaklarını belirten Başkan Tütüncü, "Konut parsellerindeki Vakıf mülkiyeti sorunu çözmek için 23 milyon liralık Kepez tarihinin en büyük takas işlemini gerçekleştiriyoruz. 23 milyon bedelli Vakıf arazisini, belediyemiz devralmak için Defterdarlık ile gerekli çalışmaları söz verdiğimiz gibi 2014 mahalli seçimlerinden sonra başlattık. Defterdarlık ile Vakıflar İdaresi arasında her türlü anlaşma zemini oluşturuldu. Takas dosyası bir ay önce Ankara'ya gönderildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı takas işlemi için yüzde 99 anlaştı. AK Parti Antalya Milletvekili adayımız ve Ulaştırma eski Bakanı Lütfi Elvan'ın devreye girmesiyle de Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü takas işlemini sonlandırma aşamasına geldiler. İki kurum, bir kaç hafta içerisinde takas işlemini imzalayıp onaylanması için Başbakanlığa gönderecekler. Daha sonra konut parsellerindeki Vakıf arazilerinin hepsinde tapulama işlemini başlatacağız. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde, konut parsellerindeki Vakıf mülkiyeti sorunu 2015 yılı içerisinde çözüyoruz." HAZİNE VE BELEDİYE TAPULARI DA VERİLECEK Tütüncü, Hazine ve belediye arazilerindeki mülkiyet sorunuyla ilgili de şu bilgiyi verdi: "Hazine arazilerinde tapulama ve devir işlemleriyle ilgili çalışmaları da başlattık. Belediyemiz bu konuyla ilgili gereken çalışmaları en titiz şekilde yapıyor. Belediye arazileri üzerindeki gecekondularda oturanlara bugüne kadar tapu verilememesinin nedeni 2B idi. 2B çözülünce bu belediye arazilerinde hak sahiplerine tapulama yapabilir hale geldik." Tütüncü, okul, park, yol gibi kamusal alanlarda gecekondusu olanları da tapulama da mağdur etmeyeceklerinin altını çizdi. 


ASKERİ ALANDAKİ GECEKONDU PROBLEMİ DE ÇÖZÜLDÜ

Askeri alanda kalan yerle ilgili imar planı düzenlemesi yaptıklarını aktaran Tütüncü, imar düzenlemesiyle hem mahallenin bir kısmında kat artışı getirdiklerini hem de askeri alanda daha önce yıkılan 120 civarındaki gecekondunun tapu problemini çözdüklerini ifade etti. 


FEVZİ ÇAKMAKTA MODERN ŞEHİR DÖNÜŞÜMÜ BAŞLADI

Başkan Hakan Tütüncü, geçmişte 2B probleminden dolayı Fevzi Çakmak Mahailesi'ne kamu ve belediye yatırımlarını getiremediklerini hatırlatarak şöyle devam etti: "2B problemi çözülür çözülmez bölgenin okul talebini karşılayacağımızın sözünü vermiştik. 3 ay önce temelini attığımız 16 derslik spor lisesi ve pansiyon binası ile 24 derslikli ilkokul ve ortaokul binasının, kaba inşaatları tamamlandı. Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki Fen İşleri Şantiyesi arazisine belediye hizmet atölyelerini inşa etme sözümüzü de tuttuk. Kütükçü ile Fevzi Çakmak mahalleleri arasında şefkat ve huzur evinin temelini attık. Antalya Askerlik Şubesi'nin bölgeye yapılmasını sağladık. Mahallenin güneyindeki Şelale Caddesi'nin, kaldırım ve asfaltını yeniledik. 

Belediyecilik hizmetleri ve kamu yatırımlarıyla Fevzi Çakmak Mahallesi'nde modern bir şehre dönüşüm başladı." Tütüncü, 350 yataklı Sütçüler Devlet Hastanesi, bin yataklı Antalya Bölge Hastanesi, Yeşilırmak Caddesi'nden geçecek olan tramvay hattı ve Korkuteli Kavşağı ile Havaalanı Kavşağı arasında açılacak olan yeni bulvar çalışmalarının, bölgeye değer kazandıracağını da ifade etti. 

Başkan Hakan Tütüncü, açık hava toplantılarından sonra hasta ve taziye ziyaretlerinde bulundu. 


Antalya Ekspres Gazetesi